Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ A Guy With A Camera (licencia Creative Commons)
21. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecko plánuje významné investície do prenosovej sústavy

Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger podľa Ranaua odhadol, že v nasledujúcich desiatich rokoch bude musieť Európa do prenosových sietí investovať zhruba 140 mld. eur. „Značnú časť z tejto sumy bude nutné investovať v Nemecku,“ povedal Rana.

Investície do prenosových sietí súvisia s nárokmi na prevádzku obnoviteľných zdrojov. Národné sústavy bude podľa Ranaua nutné prepojiť v jednotnú európsku „supersústavu“. Oettinger predpokladá, že európska sieť bude musieť oproti súčasnosti vstrebať v nasledujúcich rokoch až päťkrát väčší výkon solárnych elektrární a trikrát väčší výkon veterných zdrojov.

Nemecko sa do roku 2022 rozhodlo odstúpiť od jadrovej energie a chce tento výkon nahradiť obnoviteľnými zdrojmi. V Česku však panujú obavy, že náhle presuny energie z nemeckých obnoviteľných zdrojov tu spôsobia problémy v sieti. Predovšetkým sa v tejto súvislosti hovorí o veterných elektrárňach na severe Nemecka, ktoré teraz nie sú podporené dostatočnou prenosovou infraštruktúrou.

Investície do prenosovej sústavy chystá aj Česká republika. V nasledujúcich ôsmich rokoch chcú energetici na posilnenie sietí vynaložiť okolo 50 mld. českých korún.

Podľa Ranaua berie Nemecko na vedomie obavy susedných krajín o bezpečnosť prenosovej sústavy. Chce, aby Nemecko, Česko a Poľsko pri riešení problémov prenosu energie navzájom úzko spolupracovali.

Rana zároveň doplnil, že Nemecko nie je nadšené z plánov Českej republiky pokračovať vo využívaní jadrovej energie. Rozhodnutie Česka ale rešpektuje. Nemecko by podľa neho od Česka chcelo získať aktuálne informácie o vývoji jadrovej energetiky v krajine. „Je dôležité, aby nemeckí občania vedeli, čo sa v tomto smere za hranicami deje,“ povedal. „Nemecko však plne rešpektuje právo každej krajiny na voľbu vlastného energetického mixu,“ dodal.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.