Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
24. februára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecko obmedzí subvencie pre solárnu energetiku

Rozhodnutie oznámili ministri hospodárstva a životného prostredia Philipp Rösler a Norbert Röttgen, ktorých úrady sa na razantnom znížení subvencií dohodli po niekoľkomesačnom rokovaní. Zámer musí ešte schváliť vláda a poslanci. Nemecko k ďalšiemu obmedzeniu podpory fotovoltaiky siahlo rýchlejšie, než odborníci očakávali. Pôvodné odhady hovorili najskôr o apríli.

Najviac sa plánované obmedzenie dotkne veľkých solárnych parkov, ktoré sa budú musieť vyrovnať s takmer tridsaťpercentným znížením podpory. Za 1 kWh prúdu budú odteraz dostávať len 13,5 eurocentov. Fotovoltaickým inštaláciám na strechách subvencie klesnú o 20 % na maximálne 19,5 eurocentov za kWh. Od mája sa potom každý ďalší mesiac v oboch kategóriách zníži cena o 0,15 eurocentov za kWh.

Nemeckí producenti obmedzenie označili za príliš drastické a chcú proti nemu protestovať. „Krátenie v oznámenej výške sa už nedá zvládnuť. To ohrozuje desaťtisíce pracovných miest,“ vyhlásil šéf zväzu solárneho hospodárstva Carsten Körnig.

Nemecko je svetovou jednotkou v produkcii elektriny zo slnka. Vlani boli na jeho území inštalované solárne zariadenia s celkovým výkonom približne 7.500 MW a ďalšie sa očakávajú aj v tomto roku. Celková inštalovaná kapacita fotovoltaických modulov v Nemecku už dosiahla 25.000 MW.

Produkcia solárnej elektriny, ktorá pokrýva približne3 % spotreby krajiny, je ale bez štátnych dotácií nerentabilná. Tie sa však premietajú do zvýšenej ceny pre koncových zákazníkov, ktorí podľa odhadov zaplatia ročne o 6 až 7 mld. eur viac. Berlínska vláda preto pravidelne štátne dotácie obmedzuje.

Na základe zákona o obnoviteľných zdrojoch energie majú nemeckí producenti solárneho prúdu garantované výkupné ceny na 20 rokov dopredu. Novo by však mali mať zaistené odkúpenie len 90 % elektriny a u malých zariadení dokonca len 85 %.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.