Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
angela merkel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/dirk@vorderstrasse.de (licencia Creative Commons)
19. augusta 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nemecko: O budúcnosti jadra sa rozhodne koncom septembra

O podobe energetického mixu Nemecka sa rozhodne až koncom septembra. Kancelárka Angela Merkelová sa budúci týždeň stretne s predstaviteľmi dvoch najväčších jadrových prevádzkovateľov E-ON a RWE. Budú diskutovať o predĺžení obdobia využívania jadrovej energie ako aj vládnom návrhu zdanenia jadrového paliva. Ten považuje jadrová lobby za likvidačný a nesystémový.

Diskusia vlády s jadrovými spoločnosťami sa nepáči predstaviteľom nemeckej opozície. Parlamentná líderka Strany zelených zašla až tak ďaleko, že jadrové spoločnosti prirovnala k štyrom okupačným mocnostiam. „Štyri energetické spoločnosti rozdelili krajinu na štyri zóny a snažia sa presadzovať svoje záujmy, “ vyhlásila Renate Künast.

Socialisti z SPD považujú rokovania vládneho kabinetu s predstaviteľmi jadrovej lobby za zlý krok, informuje New York Times. „Daň z jadrového paliva nie je potrebná na predĺženie životnosti elektrární. Ide o chránenie daňovníkov od platenia 10 mld. eur, ktoré sú potrebné na modernizáciu zastaraných zariadení na uloženie jadrového odpadu,“ vyjadril sa líder sociálnych demokratov Sigmar Gabriel.

Nemecko chce získať daňou z jadrového paliva ročne 2,3 mld. eur. Daň má byť súčasťou balíka úsporných opatrení v hodnote 80 mld. eur, uvádza Wall Street Journal. Alternatívou sa môže stať aj vytvorenie jadrového fondu, prostredníctvo ktorého by prevádzkovatelia elektrární odvádzali časť svojich príjmov štátu.

Spolková republika Nemecko je vo fáze postupného vyraďovania jadra z energetickej skladby krajiny. Na základe rozhodnutia vlády Gerharda Schrödera z roku 2002 sa tak má stať do roku 2021. Vládnu koalíciu v tom čase tvorili socialisti z SPD a Strana zelených.

Energia z jadra sa v Nemecku podieľa na výrobe 21 % elektrickej energie. V krajine sa nachádza 17 jadrových reaktorov, ktoré prevádzkujú štyri spoločnosti: RWE, E-ON, Energie Baden-Wurtenberg AG a Vattenfall. Nemecká verejnosť ostáva skeptická. Jadrová energetika čelí dlhodobo nízkej obľúbenosti u nemeckých občanov, uzatvára Bloomberg.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.