Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
25. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecko má údajne prvú vodíkovú hybridnú elektráreň na svete

Energetický komplex pri meste Prenzlau pozostáva primárne z veternej a bioplynovej elektrárne s výkonom 6 MW. Vo veterných dňoch, kedy je slabý odber prúdu, dokáže podľa prevádzkovateľa využiť prebytočnú elektrinu na získavanie vodíka z vody. V dňoch, kedy naopak nefúka, je potom schopná tento vodík spolu s bioplynom premieňať na elektrický prúd a teplo pre 9 tis. domácností v meste.

Zvyšok vyprodukovaného vodíka bude určený pre špeciálne čerpace stanice spoločnosti Total v Berlíne a v Hamburgu, kde ho budú môcť tankovať bezemisné vozidlá poháňané týmto prvkom. V budúcnosti sa počíta s jeho využitím aj na veľkých letiskách, aj keď spočiatku len pre pozemné dopravné prostriedky.

Unikátnu elektráreň uviedol do prevádzky brandenburský premiér Matthias Platzeck a označil ju za „kvantový skok vpred“ v oblasti zelenej energetiky. Šéf Enertragu, ktorá elektráreň prevádzkuje, Werner Diwald považuje za hlavný prínos nového zariadenia schopnosť ukladať do vodíka energiu získanú z vetra. „Vodík je ústredným energetickým médiom budúcnosti, pretože do neho možno vo veľkom množstve a dostatočnou rýchlosťou transportovať a ukladať prúd,“ vyhlásil.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.