Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecko má prvú verejnú rýchlonabíjaciu stanicu pre elektromobily

E.ON začal v Nemecku s inštaláciou rýchlonabíjacích staníc pre elektrické autá. Cieľom je vytvoriť sieť takýchto staníc pozdĺž nemeckých diaľnic a zlepšiť infraštruktúrne podmienky pre využívanie elektromobilov. Prototyp stanice sa uviedol do prevádzky minulý týždeň v bavorskom meste Irschenberg pri výjazde z diaľnice A8. Čas dobitia na stanici s výkonom 50 kW sa pohybuje v rozmedzí 20 až 30 minút. Počas testovacej prevádzky budú zákazníci za jedno dobitie spoplatňovaní sumou 5 euro. E.ON zároveň zdôraznil, že pre dobíjanie elektromobilov sa bude využívať výhradne energia vyrobená vo vodných elektrárňach.

Moderná infraštruktúra má zásadne predĺžiť dojazd vozidiel na elektrický pohon. Ten je dnes obmedzený a pohybuje v priemere okolo 95 kilometrov.  Vodiči, ktorí v súčasnosti vlastnia elektromobil, na ňom absolvujú prevažne trasy v rámci jedného mesta a batérie najčastejšie dobíjajú počas noci vo vlastnej garáži.

„Rýchlonabíjacie stanice robia elektrické vozidlá viac všestrannejšími,“ myslí si Ruth Werhahn, ktorý má v E.ON na starosti projekty elektromobility. „Vďaka týmto staniciam je možné zvládnuť aj väčšie vzdialenosti (160 až 190 km), ako napr. z Mníchova do Salzburgu alebo zo Stuttgartu do Frankfurtu,“ doplnil.

Čas dobitia elektromobilov bude možno ešte kratší. Manažér spoločnosti E.ON pre výskum a technológie Klaus–Dieter Maubach naznačil, že víziou firmy je dobitie elektromobilov v priebehu len niekoľkých minút. „Tento typ staníc je zaujímavý pre zákazníkov ako aj dodávateľov energií len v prípade, ak majú krátke časy dobitia batérie,“ vysvetlil.

Veľké plány pre rozvoj elektromobility oznámil minulý týždeň americký štát Oregon. Do konca roku 2012 sa má vybudovať celkom 22 rýchlonabíjacích staníc pre elektrické autá. Nachádzať sa majú pozdĺž najvyťaženejších dopravných tepien na severovýchode Oregonu. Projekt je súčasťou iniciatívy Green Highway, americká vláda ho podporila finančným grantom v hodnote 2 mil. dolárov.

Inštalácia systému rýchlonabíjacích staníc sa v tomto roku rozbehla aj v Nórsku. V prvej fáze majú na území škandinávskeho štátu stáť tri takéto stanice, ktorých realizátorom je pre domácu spoločnosť Lyse Energi holandský dodávateľ Epyon B.V.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.