Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar fashion
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jurvetson (licencia Creative Commons)
8. decembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecko: Inštalovaný výkon solárnych elektrární v roku 2010 dosiahne 8 GW

Nemecko si upevní pozíciu svetového lídra vo fotovoltaike. Inštalovaný výkon solárnych zdrojov v roku 2010 by mal do konca decembra dosiahnuť 8 GW. Celková kapacita slnečných elektrární tak bude činiť zhruba 17 až 18 GW.

V nasledujúcich rokoch sa má prudký rast spomaliť. Šéf zväzu Carsten Körnig očakáva zvýšenie inštalovaného výkonu iba o 3 až 5 GW ročne. To zodpovedá zhruba výkonu troch až piatich veľkých uhoľných elektrární. „Nikto by nedokázal predpovedať, že minuloročný rekord 3,9 GW sa tento rok zdvojnásobí. Nemyslím si, že táto úroveň je udržateľná,“ uviedol Körnig.

Do do roku 2020 by tak celková kapacita výroby elektrickej energie zo slnka mala predstavovať 52 až 70 GW.  V takom prípade by v roku 2020 stúpol podiel elektriny zo slnka na celkovej výrobe elektriny na 9 až 12 %. V súčasnosti ide zhruba o 2 %.

Solárny boom v Nemecku trvá už jednu dekádu

Rozkvet fotovoltaiky v Nemecku spôsobil zákon o obnoviteľných zdrojoch energie. Do platnosti vstúpil v roku 2000. Investorom garantuje vyššie výkupné ceny elektriny po dobu 20 rokov. V roku 2010 však Nemecko niekoľkokrát rozhodlo o znížení výkupných cien elektriny z novo vybudovaných fotovoltaických inštalácií. K ďalšiemu zníženiu má prísť v nasledujúcom roku.

Nemecký zväz solárneho priemyslu (BSW) upozorňuje na možné negatívne dôsledky oklieštenia štátnej podpory fotovoltaiky. V Španielsku vraj podobný krok spôsobil kolaps trhu v krajine, ktorá bola kedysi na čele štátov vo výrobe slnečnej elektriny. Ako uviedol Körnig, prognózovať vývoj na nemeckom trhu nie je ľahké. Upozornil však na fakt, že podľa prieskumu až 75 % obyvateľov Nemecka vyjadrilo ochotu platiť o dva centy viac za každú kilowatthodinu na podporu „zelenej energie“. 

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.