Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemecko parlament budenstag - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad na nemecký parlament. Foto: SITA/AP Photo/Markus Schreiber
14. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecko: Horná komora zablokovala zníženie dotácií pre solárnu elektrinu

Proti tak výraznému kráteniu dotácií sa v Spolkovej rade postavili dve tretiny členov, ktorí zastupujú všetkých 16 nemeckých spolkových krajín. Hlavne tie z bývalého komunistického východu už pred tým avizovali svoj nesúhlas s novou normou, ktorá podľa nich predstavuje ďalšiu ranu pre nemecký solárny priemysel, ktorý sa už tak ťažko vyrovnáva s lacnou čínskou konkurenciou. V poslednej dobe skončilo v insolvencii niekoľko popredných výrobcov.

„Fušerina z dielne kancelárky (Angely) Merkelovej, ministra hospodárstva (Philippa) Röslera a ministra životného prostredia (Norberta) Röttgena musí byť upravená. Skrátenie podpory solárnej elektriny tak, ako ho schválil Spolkový snem, platiť nebude,“ komentovala výsledok piatkového rokovania ministerka hospodárstva spolkovej krajiny Porýnie-Falcko za Zelených Eveline Lemkeová.

Parlamentný sprostredkovací výbor má za cieľ dospieť k priechodnému kompromisu. Presadenie zákona ale môže oddialiť až o niekoľko mesiacov. Jeho piatkové zablokovanie v Spolkovej rade je podľa nemeckých médií tvrdým úderom pre vládu kancelárky Merkelovej a predovšetkým pre jej ministra životného prostredia. Rozhodnutie pritom prišlo krátko pred ostro sledovanými nedeľnými krajinskými voľbami v najľudnatejšom Severnom Porýní-Vestfálsku, v ktorom kancelárkinu CDU vedie práve Röttgen.

Spolkový snem, dolná komora parlamentu, novelu schválil na konci marca. Najviac sa dotýkala veľkých solárnych parkov, ktorým mala garantovaná výkupná cena klesnúť o 30 %. Fotovoltaickým inštaláciám na strechách dotácie znižovala o pätinu. Subvencie mali byť navyše následne priebežne krátené najskôr o 1 % mesačne a neskôr podľa výšky prírastku inštalovanej kapacity solárnych elektrární v Nemecku za predchádzajúce obdobie.

Majitelia nových zariadení dostali k tomu po novom za povinnosť časť vyprodukovanej elektriny spotrebovávať sami alebo ju predávať za trhovú, omnoho nižšiu cenu. Ústupkom vládnej koalície pri prerokovávaní v Spolkovom sneme bol súhlas s predĺžením prechodných lehôt pre získanie dotácií ešte v starej výške.

Nemecká vláda chce týmto opatrením „skrotiť“ nárast výstavby nových solárnych elektrární v krajine. V Nemecku za posledné dva roky vždy pribudlo 7,5 gigawattu (GW) inštalovaného výkonu, zatiaľ čo kabinet považuje za únosných 2,5 až 3,5 GW za rok. Má tiež obmedziť zdražovanie elektriny pre koncových odberateľov, do ktorých ceny sa premietajú aj štátne dotácie pre solárny prúd, ktorého výroba je bez nich zatiaľ nerentabilná. Berlínsky kabinet subvencie pre elektrinu z nových fotovoltaických zdrojov znižoval už v minulosti, nie však tak razantne.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.