Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. septembra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nemecko hľadá lokalitu, kde na milión rokov uskladní jadrový odpad

„Bude to dlhý a dôkladný proces,“ povedala ministerka životného prostredia Barbara Hendricks, podľa ktorej bude vec vyžadovať vytrvalosť podobne ako maratónsky beh. V minulosti nájdenie bezpečného konečného úložiska označila za úlohu tisícročia.

Po predchádzajúcich skúsenostiach a desiatkach rokov protestov v severonemeckom Gorlebene, kde malo pôvodne takéto úložisko byť, k nemu nemeckí politici chcú pristúpiť tak, že nebudú vychádzať zo žiadnych vopred vytipovaných a preferovaných lokalít. V hre bude spočiatku naopak celé územie Nemecka.

Experti potom budú postupne vyraďovať miesta, ktoré sú nevhodné – napríklad tie, kde hrozí nebezpečenstvo otrasov. V ďalšom kroku sa budú vyberať lokality, ktoré spĺňajú aspoň minimálne požiadavky ako je dostatočná sila horniny, ktorá by vyhoreté palivo oddelila od okolitého sveta. Posudzovať sa následne bude aj vzdialenosť potenciálneho úložiska od obcí alebo riziko záplav.

O bližšom prieskume konkrétnych miest majú rozhodovať Spolkový snem a Spolková rada. Tie tiež napokon urobia definitívne rozhodnutie. Stať by sa tak malo do roku 2031. Úložisko má byť pripravené na použitie v polovici storočia, čo ale niektorí experti považujú za nerealistické.

Nemecko sa v roku 2011 po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima rozhodlo zanechať odvetvie jadrovej energetiky. Posledné jadrové reaktory uzavrie v roku 2022. Nízko a stredne rádioaktívne látky chce trvalo skladovať v úložisku Konrad v Dolnom Sasku, lokalitu pre tie vysoko rádioaktívne práve hľadá.

Podľa prepočtov ministerstva životného prostredia bude treba v Nemecku uložiť zhruba 600 000 metrov kubických rádioaktívneho materiálu. V tomto objeme je okrem vyhoretého paliva z reaktorov zahrnutý aj ožiarený stavebný odpad, ktorý vznikne pri likvidácii zrušených atómových elektrární.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.