Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nemecko: E.ON a RWE môžu vďaka odstávke reaktorov zvýšiť svoj zisk

Trojmesačné zatvorenie atómových elektrární v Nemecku nemusí znamenať finančné straty pre spoločnosti E.ON a RWE. Každá z firiem síce môže potenciálne natrvalo prísť o dva reaktory, na druhú stranu by ale mohol terajší vývoj viesť k tomu, že zmiznú nadbytočné kapacity a zníži sa i tlak na pokles marží.

Akcie obidvoch firiem za minulý týždeň prudko oslabili, čo analytici dávajú do súvislosti s prekvapivým oznámením kancelárky Angely Merkelovej o 180 stupňov zmeniť postoj k jadrovej energetike. Politika Berlína totiž spochybňuje vyhliadky odvetvia, ktoré až do katastrofy v Japonsku vyzerali ako stávka na istotu.

Japonsko zasiahlo 11. marca ničivé zemetrasenie a následná prílivová vlna tsunami. Živel zdevastoval severovýchod Japonska a poškodil jadrovú elektráreň Fukušima, z ktorej uniká rádioaktivita. Na žiadnu inú krajinu na svete ale nemá katastrofa v Japonsku tak zásadné dôsledky ako práve Nemecko.

Merkelová minulý týždeň pozastavila plán predĺžiť životnosť 17 jadrových elektrární. Uviedla, že o ďalšom postupe sa rozhodne až podľa toho ako dopadnú bezpečnostné previerky. Tie potrvajú tri mesiace a majú zistiť skutočný stav a odolnosť týchto elektrární. Vzhľadom k pretrvávajúcemu politickému tlaku Merkelová o deň neskôr nariadila uzavrieť sedem najstarších jadrových elektrární.

Odstávka reaktorov môže paradoxne priniesť zisk

Kapacita výroby elektrickej energie v Nemecku sa tak zhruba o päť percent znížila. To ale zároveň znamená, že firmy nebudú pociťovať až tak veľký tlak na prevádzkové marže, čo by sa malo prejaviť rastom zisku. Postoj vlády by tak firmám nielenže nemusel uškodiť, ale mohol by im pomôcť dosiahnuť aj vyššieho zisku, než s akým počítali pred odstávkou reaktorov.

Počas plánovanej trojmesačnej revízie sa odstavia dva reaktory, ktoré prevádzkuje E.ON a dva reaktory, ktoré prevádzkuje RWE. Je pritom celkom možné, že odstavené budú už navždy.

E.ON prevádzkuje šesť reaktorov a podiely má v ďalších dvoch, z ktorých jeden bude rovnako odstavený. RWE prevádzkuje celkom šesť reaktorov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.