Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Nemecko do konca roka 2022 odstaví všetky jadrové elektrárne

Uviedol tiež, že 7 najstarších reaktorov, ktoré vláda nechala odstaviť po marcovej havárii japonskej nukleárnej elektrárne Fukušima s tým, že o ich budúcnosti rozhodnú výsledky záťažových testov, už prevádzku neobnoví.

Spresnil tiež, že všetky jadrové reaktory v krajine, s výnimkou troch najnovších, budú do roku 2021 postupne odstavené. Zvyšné tri ukončia prevádzku v nasledujúcom roku 2022.

Kancelárka Angela Merkelová pritom vlani súhlasila s predĺžením obdobia životnosti 17 reaktorov, pričom posledný z nich mal byť odstavený v roku 2036. Ale po ničivom marcovom zemetrasení a prívalových vlnách v Japonsku, ktoré spôsobili haváriu v jadrovej elektrárni Fukušima, zmenila svoj prístup k nukleárnej energii. Nemecko sa tak stane prvou veľkou ekonomikou, ktorá sa rozhodla úplne vzdať výroby energie z jadra.

Najväčšia európska ekonomika v súčasnosti získava len 17 % elektrickej energie z vodných, veterných a solárnych elektrární. V nadchádzajúcich dekádach chce tento podiel zvýšiť približne na 50 %.

Sedem reaktorov, ktoré boli postavené pred rokom 1980 a po záťažových testoch už neobnovia prevádzku, sa pritom podieľalo až 40 % na celkovej produkcii elektriny v krajine.

Nemecko bývalo dosiaľ čistým vývozcom elektrickej energie a úrady tvrdia, že aj po ukončení činnosti 7 reaktorov je stále v tomto smere sebestačné.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.