Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lany solarnych panelov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ steel & silicon (licencia Creative Commons)
18. januára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecko chce urýchliť zníženie výkupných cien elektriny zo slnka

Nemecká vláda chce urýchlene obmedziť podporu fotovoltaických elektrární. Podľa návrhu zákona by mala výkupná cena elektriny zo slnka klesnúť o 12 % už prvého júla. V prípade, ak celkový inštalovaný výkon nových solárnych elektrární je koncom júna viac ako 7,5 GW, zníženie cien môže dosiahnuť aj 15 %.

Návrh z dielne stredopravej vlády počíta aj s ďalšou cenovou úpravou v januári 2012. Vtedy by mala výkupná cena klesnúť o ďalších 9 %. Zástupcovia ministerstva životného prostredia sa však odmietli k informáciám vyjadriť a uviedli, že rokovania o novele zákona aj naďalej pokračujú. K návrhu sa chce v pripomienkovom konaní vyjadriť organizácia BSW, ktorá lobuje práve za záujmy výrobcov elektriny zo slnka.

Minulý rok vzrástol inštalovaný výkon solárnych elektrárni v Nemecku o rekordných 7 GW. Celkový inštalovaný výkon v súčasnosti dosahuje takmer 17 GW. Obrovský rozmach nastal v Nemecku po roku 2000, kedy sa prijal zákon o podpore obnoviteľných zdrojov. Štedrá podpora solárnych elektrární však predražuje koncovú cenu elektriny.

Mnohé krajiny sa teraz snažia regulovať a postupne znižovať vysoké ceny za elektrinu. V Nemecku výkupná cena doteraz klesala ročne o 8 až 10 %. Minulý rok v júli klesla cena o 16 % a v začiatkom januára 2011 o ďalších 13 %.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.