Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterny park - more - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Veterný park na mori (Foto: Istockphoto.com / licencia pre energy online
2. mája 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Nemecko chce na mori „vo vetre“ 25 tis. MW výkonu

V nemeckých častiach Severného a Baltského mora, v takzvanej vyčlenenej hospodárskej zóne, vznikajú nové veterné parky, v ktorých bude niekoľko tisíc turbín:

  • Podľa údajov Spolkového úradu pre morskú plavbu a hydrografiu (BSH) sú pre Severné more vydané povolenia na vybudovanie 23 pobrežných veterných parkov, v ktorých bude stáť 1.611 turbín so spoločným inštalovaným výkonom 7,65 tis. MW.
  • Veterné parky sa stavajú aj v ďalšom mori – v Baltskom mori. Doteraz sa vydali tri stavebné povolenia pre projekty so spoločným inštalovaným výkonom 1.040 MW. V Baltskom mori chcú investori vybudovať ešte 15 parkov s inštalovaným výkonom najviac 2.550 MW.

Nemecká spolková vláda chce dosiahnuť, aby do roku 2030 v nemeckých častiach oboch morí existovala energetická kapacita s inštalovaným výkonom 25 tis. MW. Vážnym problémom však zostáva napojenie veterných parkov na jestvujúcu rozvodnú sieť. Tá nevyhovuje budúcim potrebám na prenos elektrickej energie do južnej a západnej časti krajiny.

Prvé morské veterné parky v Nemecku sú už v prevádzke. Veterný park Severného mora Alpha Ventus, ktorý sa nachádza 45 km severne od ostrova Borkum, tvorí zatiaľ 12 turbín. Prvý park v Baltskom mori Baltic 1, severne od polostrova Fischland-Darss-Zingst, pozostáva z 21 „vrtúľ“, ktorých spoločný inštalovaný výkon dosiahol 50 MW, informovala agentúra DPA.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.