Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ A Guy With A Camera (licencia Creative Commons)
7. apríla 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecko a Česko chcú spoločne rozvíjať spoľahlivosť prenosových sietí

Český minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek sa dnes na rokovaní v Berlíne dohodol s nemeckým ministrom hospodárstva Rainerom Brüderlom na prehĺbení medzištátnej spolupráce v oblasti elektroenergetiky. Spoločná snaha má smerovať k minimalizovaniu preťaženia prenosových sietí medzi Českom a Nemeckom. Podľa Brüderleho vznikne pracovná skupia, do ktorej sa zapojí aj Poľsko.

S preťažením sa v minulosti opakovane stretávala hlavne česká prenosová sústava v dôsledku nadmerného objemu prúdu exportovaného z nemeckých elektrární cez Česko do Rakúska. „Dohodli sme sa, že vznikne spoločná pracovná skupina aj s našimi poľskými kolegami, v ktorej budeme s výrobcami energií diskutovať o dôsledkoch vyplývajúcich z preťaženia sietí, aby sme tieto odpady minimalizovali,“ uviedol Brüderle.

Nemecku podľa neho chýba v súčasnosti 3.500 kilometrov prenosových sietí. Inicioval preto už návrh zákona, ktorý má ich výstavbu urýchliť a tým zamedziť problémom s preťažovaním tých zostávajúcich.

Podľa Kocourka by vzájomné konzultácie mali viesť aj k vyjasneniu nárokov na prenosové sústavy v súvislosti s rozdielnym smerovaním energetických koncepcií oboch štátov. Česko sa chce aj v budúcnosti naďalej spoliehať na jadrovú energiu, zatiaľ čo Nemecko ju plánuje postupne opustiť.

„Konkrétne sme sa dohodli, že práve tie nové skutočnosti, ktoré teraz pravdepodobne budú nastávať , budeme riešiť prostredníctvom spolupráce našich operátorov prenosových sietí tak, aby nám popísali, čo sa bude v budúcnosti diať a prípadne navrhli riešenie,“ povedal Kocourek.

Odlišné pohľady na energetickú budúcnosť v oboch štátoch vraj neriešili. „Otázky energetiky a energetického mixu sú výsostnou záležitosťou každej členskej krajiny a v tomto ohľade nie je potreba, aby každá členská krajina radila inej,“ poznamenal k tomu český minister. „My sme sa skôr bavili o tom ako umožniť, čo najhladší prenos elektriny medzi jednotlivými krajinami na základe ich potrieb. Otázka, kde sa tie zdroje vezmú, je už druhá vec,“ dodal.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.