Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemecko parlament budenstag - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad na nemecký parlament. Foto: SITA/AP Photo/Markus Schreiber
30. marca 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemeckí poslanci znížili podporu pre fotovoltaiku

Najviac sa krátenie garantovaných výkupných cien dotkne veľkých solárnych parkov, u ktorých subvencie klesnú o 30 %. Za jednu kilowatthodinu (kWh) prúdu budú nové zariadenia dostávať len 13,5 euro centa. Fotovoltaickým inštaláciám na strechách sa dotácie znížia o 20 % na maximálne 19,5 eurocenta za kilowatthodinu.

Výkupné ceny budú následne priebežne krátené najprv o jedno percento mesačne a neskôr podľa výšky prírastku inštalovanej kapacity solárnych elektrární v Nemecku za predchádzajúce obdobie. Majitelia nových zariadení budú musieť čas vyprodukovanej elektriny spotrebovávať sami alebo ju predávať za trhovú, omnoho nižšiu cenu. Ústupkom stredopravej koalície kancelárky Angely Merkelovej bol súhlas s predĺžením prechodných lehôt pre získanie dotácií ešte v starej výške.

Nemecká vláda chce týmto opatrením „skrotiť“ nárast výstavby nových solárnych elektrární v Nemecku. V krajine za posledné dva roky vždy pribudlo zhruba 7,5 GW inštalovaného výkonu, zatiaľ čo kabinet považuje za únosných 2,5 až 3,5 GW za rok.

Spolková republika je svetovou jednotkou vo výrobe elektriny zo slnka. Tá je však zatiaľ bez štátnej podpory nerentabilná. Aby nemecká vláda v minulosti nalákala investorov, sľúbila im na 20 rokov garantované výkupné ceny, ktoré však predražujú cenu elektriny pre koncových odberateľov. Už skôr preto dotácie elektriny z nových fotovoltaických zdrojov znižovala, nie však tak razantne.

To kritizuje solárny priemysel v Nemecku, ktorý sa stretá s finančnými ťažkosťami a lacnou konkurenciou z Číny a obáva sa, že v dôsledku krátenia subvencií príde o ďalšie zákazky. Opatrenie včera pri prejednávaní v Spolkovom sneme napadli aj poslanci ľavicovej opozície.

Jeho zmiernenie požadujú tiež niektoré spolkové krajiny predovšetkým na juhu a východe Nemecka, kde je tento priemysel najrozvinutejší a zamestnáva tam tisíce ľudí. Práve zástupcovia regionálnych vlád tvoria druhú parlamentnú komoru, Spolkovú radu, ktorá novelu začne prejednávať dnes a jej rozhodnutie sa očakáva 11. mája.

Spolková rada, kde má koalícia menšinu, nebude návrh priamo schvaľovať, ale ak sa medzi jej členmi nájde dostatok odporcov, môže si vynútiť zvolanie tzv. sprostredkovacieho výboru zo zástupcov oboch komôr parlamentu. Ten by sa potom snažil nájsť kompromis, čomu sa chce vláda vyhnúť, lebo by to znamenalo ďalšie ústupky. Ak sa kompromis nenájde, bude musieť koalícia svoj návrh  ešte raz presadiť v Spolkovom sneme absolútnou väčšinou hlasov.

ČTK, energia

Foto: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.