Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nemeckí ekológovia kritizujú vývoz hnedého uhlia do Česka

Združenie Zelená liga, ktoré zastrešuje viac než sto lokálnych ekologických organizácií na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky, kritizuje predovšetkým ťažbu v bani Schleenhain neďaleko Lipska. Podľa združenia malo byť uhlie z bane určené výhradne pre potreby neďalekej elektrárne Lippendorf, približne desatina produkcie ale mieri na transport.

Ku kritike zo strany združenia sa pripojil i saský krajinský poslanec za Zelených Georg Lippold. „Vyzerá to, že sa tu prijala nezmyselná ťažobná stratégia, ktorej úplne zbytočne padne za obeť dedina Pödelwitz,“ uviedol. Obec so 150 obyvateľmi má byť do roku 2018 vysídlená, aby bolo možné rozšíriť ťažbu v lome Schleenhain.

Baňa Schleenhain patrí spoločne s baňou Profen do ťažobnej skupiny Mibrag, ktorá patrí českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH). České a nemecké štatistiky vývozu a dovozu podľa Lippolda ukazujú, že vlani skupina Mibrag vyviezla do Česka 1,4 milióna ton energetického uhlia, ktoré sa využilo v českých elektrárňach a teplárňach.

Nemeckí ekológovia sa obávajú, že by sa vývoz hnedého uhlia do Česka mohol v nasledujúcich rokoch ešte rozšíriť. Švédsky energetický koncern Vattenfall sa totiž chystá predať svoje hnedouhoľné bane v Lužici a záujem o ne prejavili EPH a česká energetická spoločnosť ČEZ. „Môže tak vzniknúť obchodný model, keď obrovské bane budú ničiť nemeckú krajinu, hnedé uhlie sa bude spaľovať  v českých elektrárňach a Česko bude takto vyrobenú elektrinu vyvážať späť do Nemecka a konkurovať s ňou našim obnoviteľným zdrojom,“ varoval Lippold.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.