Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar fashion
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jurvetson (licencia Creative Commons)
28. augusta 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemeckého výrobcu solárnych panelov kúpi kórejská firma

Spoločnosť Q-Cells vstúpila v roku 2005 na akciový trh a stala sa najväčším výrobcom solárnych panelov na svete. V roku 2009 ju ale z pozície lídra zosadila lacná čínska konkurencia.

Odvetvie produkcie zariadení na solárnu výrobu elektrinu sa vlani v celosvetovom meradle dostalo do ťažkých problémov v dôsledku prepadu cien panelov, prebytku výrobných kapacít a poklesu masívnych vládnych subvencií, bez ktorých sektor nie je životaschopný.

V Nemecku v uplynulých mesiacoch vyhlásili bankrot tiež ďalší poprední výrobcovia solárnych zariadení. Vlnu bankrotov zažívajú aj producenti solárnych technológií v USA.

Nemecká vláda dospela k záveru, že výstavba nových solárnych elektrární prerástla únosnú mieru a nemeckí poslanci vo februári schválili zníženie štátnej podpory solárnej elektriny pri nových projektoch až o 30 %. Krok Berlína má ďalej obmedziť boom výstavby bezkonkurenčne najdrahšie používaného energetického zdroja, ďalej ale zhorší problémy výrobcov.

Nemecko i USA si od podpory solárneho sektora sľubovali, že sa stanú centrami nových „zelených” technológií. Pozorovatelia ale stále častejšie konštatujú, že z obrích štátnych subvencií pre fotovoltaiku ťažia popri domácich „solárnych barónoch”, ktorí prevádzkujú fotovoltaické elektrárne, hlavne výrobcovia v Číne.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.