Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecké strany sa dohodli na obmedzení podpory ekologickej elektriny

Dohoda počíta predovšetkým s obmedzením plánov rozvoja veternej energie. Doterajší plán predpokladá, že kapacita morských veterných elektrární do roku 2020 stúpne na 10.000 MW. Dohoda však tento cieľ znižuje na 6.500 MW. Pri ostatných veterných elektrárňach navyše počíta s obmedzením subvencií.

Úradujúci minister životného prostredia Peter Altmaier (CDU) v súvislosti s dohodou hovorí o doteraz najväčšej zmene zákona o energii z obnoviteľných zdrojov od jeho schválenia.

Sporným bodom zatiaľ zostáva cieľ pre podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej produkcii elektriny. CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej chce, aby tento podiel do roku 2030 dosiahol 50 až 55 percent, zatiaľ čo SPD presadzuje nárast na 75 percent. V súčasnosti tento podiel predstavuje 25 percent.

Podľa agentúry DPA nie je isté, že dohodnuté opatrenia zastavia rast cien elektriny. Nemci teraz platia náklady na podporu obnoviteľnej energie prostredníctvom ekologických poplatkov zahrnutých do cien elektriny. V tomto roku by celková výška týchto poplatkov mala byť 20,3 mld. eur, na budúci rok by mala stúpnuť na zhruba 23,5 mld. eur.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.