Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lany solarnych panelov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ steel & silicon (licencia Creative Commons)
20. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecké solárne firmy radšej exportujú do zahraničia

Solárne firmy z Nemecka sa snažia klesajúci domáci dopyt kompenzovať exportom do sveta. Celkový objem nových solárnych inštalácií v roku 2010 by sa mal pohybovať medzi 13,7 až 18,2 GW. Ako uvádza Bloomberg, až polovicu z nich majú zabezpečiť firmy z Nemecka.

Domáci nemecký trh so slnečnou elektrinou v dôsledku novej legislatívy stráca na atraktivite. Spoločnosť S.A.G Solarstroem z Freiburgu zvýšila svoj zahraničný predaj v prvom polroku o 38 %, informuje Bloomberg. Ďalší nemecký koncern Phoenix Solar zaznamenal v druhom štvrťroku až desaťnásobný nárast príjmov z cudziny. Cieľovými trhmi sú najmä USA, Taliansko, či Francúzsko.

Berlín pristúpil k zníženiu garantovaných cien za elektrinu začiatkom júla 2010. Pri strešných inštaláciách sa podpora znížila o 13 % a pri inštaláciách na hospodárskej pôde o 12 %. Pred prijatím rozhodnutia, v prvom polroku 2010, počet žiadostí o inštaláciu nových solárnych zariadení prudko narástol. Developeri si tak chceli v čo najväčšej miere zabezpečiť, aby mohli slnečné elektrárne prevádzkovať podľa dovtedajších pravidiel, teda so štedrými výkupnými cenami, ktoré sa garantovali po 20 rokov.

Celkový inštalovaný výkon v schválených projektov v období január – jún 2010 preto dosiahol v Nemecku 3 GW.

Výrazný pohyb, či nárast na domácom trhu so solárnou energiou sa v Nemecku pre nové pravidlá neočakáva.

Nemecko sa zaviazalo, že do roku 2020 dosiahne podiel obnoviteľných zdrojov 18 %na celkovej energetickej spotrebe. Podľa ministra životného prostredia Norberta Röttgena môže krajina tento cieľ pri zachovaní aktuálneho tempa rozvoja dokonca prekročiť. V súčasnosti sa OZE podieľajú na energetickej skladbe podielom 10 %.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.