Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. decembra 2016 Jadrová energia od Energia.skTASR

Nemecké koncerny sťahujú časť žalôb na spolkovú vládu

Rozhodnutie oznámili v liste frakciám politických strán CDU/CSU, sociálnym demokratom a Zeleným v spolkovom parlamente.

Okrem iného sa vzdávajú náhrady škody za vládou nariadené krátkodobé odstavenie ôsmich blokov po katastrofe japonskej jadrovej elektrárne Fukušima spôsobenej cunami v marci 2011 vo Fukušime.

Predstavitelia parlamentných frakcií CDU/CSU a Zelených rozhodnutie koncernov privítali. Pokladajú ho za dôležitý krok k tomu, aby sa nekonali dlhoročné právne a politické spory a aby sa dospelo k upokojeniu okolo témy jadrovej energie.

Koncerny tým postupujú v súlade s odporúčaním komisie pre financovanie zastavenia výroby elektriny v jadrových blokoch krajiny. Komisia chce tiež dosiahnuť, aby energetické koncerny odstúpili aj od ostatných žalôb v Nemecku a podaní medzinárodným arbitrážnym inštitúciám na spolkovú vládu.

Nemecký ústavný súd v utorok (6. 12.) uznal nároky nemeckých koncernov E.ON, RWE a švédskeho Vattenfallu, ktorý podniká v Nemecku, že majú právo na primerané odškodnenie za rozhodnutie spolkovej vlády zastaviť výrobu elektrickej energie vo všetkých ich jadrových blokoch.

V podaní ústavnému súdu uviedli, že žiadajú náhradu škody okolo 19 miliárd eur. Súd o konkrétnej náhrade škody nerozhodol, ale odkázal ich na jej vymáhanie na súdoch iných inštancií.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.