Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
grid and wind turbines
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/the russians are here (licencia creative commons)
16. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Nemecké domácnosti si od nového roku priplatia za elektrinu

Keď nemecká kancelárka Angela Merkelová pred 18 mesiacmi, po katastrofe japonskej atómovej elektrárne Fukušima, ohlásila rozhodnutie odstaviť všetky jadrové bloky v Nemecku, zožala veľký potlesk. Podľa jej slov sa má krajina v budúcnosti orientovať na ekologické energetické zdroje, hlavne vietor a slnko.

Radosť zo zmeny energetickej politiky ale začína klesať. Štyria najväčší výrobcovia elektriny v Nemecku oznámili, že podiel domácností na financovaní prechodu od atómového jadra na ekologické zdroje sa od nového roku zvýši o 47 % z terajších 3,6 na 5,4 centu za kWh. Priemernej štvorčlennej rodine sa zvýšia výdavky na elektrinu o 250 eur ročne. Úhrnné náklady prirážky dosiahnu v budúcnom roku 20,4 mld. eur.

Politici a zástupcovia spotrebiteľov považujú tak razantný nárast ceny prúdu pre domácnosti za neúnosný. Asi rok pred parlamentnými voľbami to zvyšuje tlak na vládu Angely Merkelovej, ktorá po politickom rozhodnutí uzavrieť jadrové elektrárne nemá inú možnosť než prudko zvyšovať podiel energie z drahých OZE. Minister životného prostredia Peter Altmaier už sľúbil podporu OZE výrazne reformovať.

Ekologická prirážka ide do vreciek najmä producentom solárnych panelov a veterných generátorov, ktorých produkcia je taká drahá, že sa nemôže predávať na konkurenčnom trhu a štát sa zaviazal výrobcom zabezpečovať vysoké výkupné ceny počas 20 rokov. Tie ale neplatí vláda z rozpočtu, ale odberatelia, a z nich najväčšiu časť nákladov tvoria domácnosti. Niekoľko firiem je od prirážky oslobodených, aby sa neznižovala konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu.

V Nemecku je momentálne elektrická energia pre domácnosti jednou z najdrahších v Európe. Za kWh platia domácnosti 24 centov, vo Francúzsku stojí 13 centov a v Británii 14 centov.

Príspevky domácností na výrobu elektrickej energie z ekologických zdrojov sa od roku 2009 zvýšili o 400 %. Dotácie dosiahli vlani 17 mld. eur a v roku 2013 vzrastú na 25 miliárd eur. Bude to jedno percento hodnoty nemeckého HDP. Nemecko chce dosiahnuť, aby v roku 2020 krylo 40 % svojej spotreby elektriny z ekologických zdrojov a v roku 2050 má ich podiel dosiahnuť 80 %. Aby sa zámery stali skutočnosťou, v budúcnom desaťročí sa bude musieť investovať do sektora 300 mld. eur.

Nemci sú proti jadru, drahšiu elektrinu ale nechcú

Podľa Felixa Matthesa z nemeckého Ústavu pre aplikovanú ekológiu prechod z klasických zdrojov na ekologické zdroje výroby elektrickej energie nepovedie k jej zlacneniu. Na jednej strane väčšina Nemcov podporuje odstavenie jadrových blokov, ale krajina sa dostáva na križovatku. Prieskum, ktorého výsledky zverejnili v nedeľu (14.10.), ukázal, že 79 % z 1.001 respondentov nie je pripravených platiť viac ako 50 eur ročne na tento program. Suma je však podstatne nižšia, než sa bude od nich vyžadovať na budúci rok.

Priemerná domácnosť platí 2,5 % zo svojho mesačného príjmu za elektrickú energiu, chudobné rodiny na ňu vynakladajú až 4 %.

Matthes sa domnieva, že v záujme zvýšenia národnej energetickej bezpečnosti je výhodnejšie investovať ročne 1 % HDP do obnoviteľných domácich zdrojov, než poukazovať veľké sumy Rusom alebo krajinám Blízkeho východu, ktoré zarábajú obrovské miliardy na ťažbe a exporte fosílnych palív.

Zdroj: TASR, ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.