Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. augusta 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Nemecká vláda plánuje odložiť rozhodnutie o dani z jadrového paliva

Kabinet tak namiesto začiatkom septembra zverejní svoje rozhodnutie koncom spomínaného mesiaca spolu s prezentáciou energetickej politiky na ďalšie desaťročia.

Návrh dane je súčasťou úsporného balíčka, ktorý má za cieľ znížiť rozpočtový deficit Nemecka pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu. Podľa ministerstva financií by táto daň mohla do štátneho rozpočtu priniesť dodatočných 2,3 miliardy eur ročne.

Ministerstvo navrhuje, aby prevádzkovatelia jadrových elektrární v Nemecku zaplatili novú daň z každého gramu použitého jadrového paliva. To ale nahnevalo energetické koncerny, podľa ktorých im takýto krok tvrdo zasiahne do príjmov a budú musieť prehodnotiť plány na nasledujúce roky, vrátane ekologických investícií. Minulý týždeň preto predložili vláde alternatívny návrh. Výmenou za predĺženie doby životnosti súčasných jadrových elektrární sú energetické koncerny ochotné odvádzať poplatky do tzv. jadrového fondu, z ktorého by vláda mohla čerpať pravidelne príspevky do rozpočtu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.