Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alexej Miller SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Alexej Miller (Gazprom) Foto: SITA/AP Valentina Petrova
11. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nemecká tlač: Špekulácie o možnom vstupe Gazpromu do RWE

RWE a Gazprom vraj vyjednávajú o možnom vstupe Rusov do nemeckej firmy. Podľa časopisu Der Spiegel a denníka Süddeutsche Zeitung sa minulý piatok v Paríži stretol šéf RWE Jürgen Grossmann s najvyšším predstaviteľom Gazpromu Alexejom Millerom a diskutovali o šanciach ruského štátneho kolosu na vstup do RWE. Po vládou presadenom útlme od jadrovej energetiky v Nemecku chce Grossmann spoločnosť reštrukturalizovať a hľadá pre to finančne silného partnera.

Gazprom by pritom mohol hrať významnú rolu nielen ako dodávateľ zemného plynu. Podľa Grossmanna by mohol získať strategický podiel v RWE alebo v jeho dcérskych firmách a dokáže si ho predstaviť tiež ako dlhodobého väčšinového akcionára, píše Der Spiegel a SZ.

Rokovanie s Gazpromom mníchovskému denníku Grossmann potvrdil. „Ide o prebiehajúce obchodné styky medzi našimi podnikmi,“ uviedol k nim. Ich výsledky chce podľa Spiegelu predstaviť dozornej rade RWE na začiatku augusta.

Pokiaľ by sa obidva koncerny na nejakom prepojení dohodli, mohli by tým však spôsobiť problémy nemeckej vláde, upozornil SZ. Tá totiž doteraz blokovala snahy ruských investorov o vstup do významných firiem ako EADS, Deutsche Telekom alebo Infineon, čo v minulosti kritizoval aj ruský premiér Vladimír Putin.

Takisto vstup Gazpromu do RWE by mohol podľa SZ v Berlíne naraziť na odpor, lebo by zvýšil energetickú závislosť Nemcov na Rusku, odkiaľ už teraz dovážajú 40 % plynu. „Nie“ nemeckej vlády tomuto spojeniu by tak mohlo vyvolať nový spor s Moskvou.

„Ak sa Gazprom chce angažovať v Nemecku, je to v poriadku. Každý podnik by mal mať právo urobiť nemeckej spoločnosti ponuku na prevzatie. Nemecko by nemalo Gazprom diskriminovať,“ poznamenal k možnému nesúhlasu politikov Grossmann. „Som rád za každého, kto prinesie do Nemecka kapitál a kúpi nemecké akcie,“ dodal.

Pre ruského giganta by to nemal byť žiadny problém. Na vlastnú expanziu v súčasnosti vydáva ročne zhruba 30 miliárd eur, pričom celková hodnota RWE je momentálne podľa SZ asi 20 miliárd eur. Výsledok rokovaní je však zatiaľ otvorený a podľa zdrojov mníchovského denníka môžu rozhovory trvať dlhšiu dobu. O spolupráci s Gazpromom navyše usiluje aj hlavný nemecký konkurent RWE, spoločnosť E.ON.

Posledné slovo by každopádne mal Spolková kartelový úrad, ktorý už upozornil, že by prípadný vstup Gazpromu do RWE mohol naraziť na nemecké kartelové právo. Úrad by preto takýto obchod detailne preveroval, uviedol jeho hovorca.

Renegociácia dlhodobého kontraktu

Témou stretnutia šéfov oboch koncernov bola aj možnosť opätovného prehodnotenia cien dodávok zemného plynu. RWE sa pokúša revidovať dlhodobé dohody o cene dodávaného zemného plynu Gazpromom. Dôvodom je fakt, že na medzinárodnom trhu s touto komoditou vznikla silná prevaha ponuky nad dopytom. V novej situácii klesla cena plynu a dokonca došlo aj k jej odpojeniu od vývoja ceny ropy. V predchádzajúcom období sa dlhodobé ceny plynu doteraz vyvíjali v neprospech jeho importérov.

Vedenie RWE v pondelok odmietlo informovať o výsledku rokovania. RWE diskutuje s Gazpromom o novej cene plynu od roku 2009. V dlhodobej dohode partnerov sa uvádza, že za istých okolností môže dôjsť aj k neplánovaným rokovaniam o cene komodity. Ak sa však na nich nedosiahne kompromis, spor rozhodne arbitrážny súd. Súčasné rokovania by sa mali skončiť v roku 2012 alebo 2013. Ak by súd potvrdil oprávnenosť požiadavky odberateľa, RWE by dostal zľavu so spätnou platnosťou.

ČTK, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.