Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemcom zdražie elektrina – kvôli novým vedeniam

Nové vedenia musia Nemecko vybudovať, aby zaistilo spoľahlivé zásobovanie elektrinou na priemyselnom juhu, kde sa majú odstaviť viaceré jadrové elektrárne.

Výstavbu podzemných vedení presadila strana CSU z Bavorska, kde bol najväčší odpor proti stavbe stožiarov. Miestni obyvatelia sa obávali najmä toho, že nové trasy vysokého napätia v ich susedstve znížia hodnotu ich domov.

Podľa odhadov ministerstva hospodárstva ale bude rozhodnutie vlády znamenať, že náklady projektu severojužného prepojenia budú o 8 miliárd eur vyššie než pri klasickej nadzemnej forme. To sa pravdepodobne premietne aj do ceny elektriny. Pre priemernú nemeckú domácnosť by tak elektrina mohla zdražieť ročne asi o 10 eur, priemyselné podniky zaplatia  ročne o desiatky tisíc eur navyše.

Stavba severojužného elektrického vedenia je dôsledkom nemeckej Energiewende, v rámci ktorej sa majú do roku 2022 odstaviť atómové elektrárne a ich výrobu nahradiť obnoviteľné zdroje. Súčasný stav, kedy nie je zaistený priamy prenos elektriny zo severu na juh krajiny ovplyvňuje sústavy ostatných krajín v strednej Európe vrátane slovenskej, a to v podobe neplánovaných tokov. ČEPS aktuálne stavia na hraniciach s Nemeckom transformátor, ktorý má týmto tokom zabrániť a vylúčiť hrozbu preťaženia sústavy.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.