Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárny panel. Foto: SITA/AP Photo/Armando Franca
15. novembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemci zvažujú obmedziť výstavbu nových slnečných elektrární

Nemecko je svetovou jednotkou v produkcii elektriny zo slnka. Vlani boli na jeho území inštalované fotovoltaické zariadenia s celkovým výkonom 7,4 tis. MW, pre tento rok odhadujú prevádzkovatelia prenosových sietí ďalších 6,5 tis. MW. Vládna pracovná skupina pre energetiku však podľa Focusu považuje tento trend naďalej za technicky i finančne neudržateľný, a preto presadzuje jeho obmedzenia.

Produkcia elektriny zo slnka je totiž bez štátnych dotácií nerentabilná, tie sa však premietajú do zvýšenej ceny pre koncových zákazníkov. Len tento rok nemeckí odberatelia za finančnú podporu producentom solárneho prúdu zaplatia vyše 7 mil. eur, čo je zďaleka najviac v porovnaní s podporou pre ostatné OZE. Solárna energia pritom pokrýva približne len tri percentá spotreby krajiny.

Na základe zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie majú nemeckí producenti slnečného prúdu garantované výkupné ceny na 20 rokov dopredu. Pri inštalovaných zariadenia v tomto roku musia prevádzkovatelia prenosových sietí nakupovať ich elektrinu až za 290 EUR/MWh, čo je vysoko nad trhovou cenou energie z konvenčných zdrojov (cena na lipskej burze EEX sa v roku 2011 pohybovala nad úrovňou 60 EUR/MWh). Pre „boom“ solárnych parkov v Nemecku preto berlínska vláda každoročne dotáciu na zariadenia znižuje. Od januára 2012 by mala klesnúť o ďalších 15 %.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.