Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Nemci by nemali konať jednostranne, tvrdí belgický minister energetiky

„Nemecké rozhodnutie skoncovať s jadrovou energetikou do roku 2020 bude mať nepriamy vplyv na zásobovaciu bezpečnosť energie pre Belgicko a takisto aj na ceny energií, ktoré budú určite vyššie,“ vyhlásil minister pre belgickú frankofónnu rozhlasovú a televíznu stanicu RTBF.

V tejto súvislosti pripomenul, že po tom, ako Nemci po havárii v japonskej Fukušime uzavreli prvých sedem jadrových elektrární, vzrástli ceny elektrickej energie v Nemecku o desať percent. „A keďže nemecké, belgické, francúzske a holandské burzy sú navzájom prepojené, má to jasný vplyv aj na ceny energií u nás,“ dodal minister.

Belgicko považuje záležitosť za veľmi vážnu, aj preto sa minister energetiky Paul Magnette chce 10. júna počas zasadnutia Európskej rady stretnúť so svojím nemeckým rezortným kolegom. „Nemci by mali pochopiť, že takéto vážne rozhodnutia by sa nemali prijímať jednostranne,“ vysvetlil belgický pohľad na dianie v európskej jadrovej energetike.

V súvislosti s možnosťou uzavretia belgických jadrových elektrární minister zopakoval svoje želanie, aby Belgičania predtým prijali tzv. energetický pakt, čiže dohodu medzi všetkými belgickými regiónmi. Dohodu, ktorá by reálne zohľadnila zásobovanie krajiny energiou a možnosti jej prerozdeľovania.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.