Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabcikovo elektraren.jpg
Foto: www.seas.sk
10. apríla 2024 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Nekonečný príbeh generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa opäť predlžuje

Nekonečný príbeh generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo má pokračovanie. Medzinárodný tender na inováciu a modernizáciu gabčíkovskej elektrárne sa predlžuje minimálne o dva mesiace.

Vodohospodárska výstavba, ako prevádzkovateľ najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku, totiž koncom marca musela tender opraviť. Dopĺňala do neho európske nariadenia či obchodné podmienky. V neposlednom rade zmenila lehotu na predkladanie ponúk z 11. apríla tohto roka na 11. júna.

Ako uviedol pre agentúru SITA štátny podnik Vodohospodárska výstavba, inovácia a modernizácia gabčíkovskej elektrárne začne hneď po úspešnom medzinárodnom tendri, jeho vyhodnotení a podpísaní zmluvy s vybraným dodávateľom.

Medzinárodný tender Inovácie a modernizácie Vodnej elektrárne Gabčíkovo aktuálne stále prebieha. S modernizáciou sa začne po úspešnom ukončení verejného obstarávania a uzatvorení zmluvy s úspešným uchádzačom. O ďalších krokoch budeme médiá informovať,“ uviedol štátny podnik.

Nanovo vyhlásený tender

Deväťročná akútna generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo začala písať svoje ďalšie dejstvo začiatkom tohto roka, kedy nové vedenie Vodohospodárskej výstavby nanovo vyhlásilo medzinárodný tender.

Vyhlásenie verejného obstarávania oznamoval spolu s poverenou generálnou riaditeľkou štátneho podniku Janou Ježíkovou aj minister životného prostredia Tomáš Taraba. Podľa ministra, obnova turbín vo Vodnej elektrárne Gabčíkovo je absolútnou prioritou.

Minister Taraba pri nástupe do svojej funkcie hovoril, že generálka gabčíkovskej elektrárne môže v súčasnosti vyjsť aj na 200 miliónov eur, v začiatkoch sa pritom počítalo so sumou zhruba 80 miliónov eur. Horný odhad podľa neho mohol byť až na 340 miliónoch eur. Vo vyhlásenom medzinárodnom tendri je nakoniec predpokladaná suma zákazky nastavená na úrovni 350 miliónov eur.

Znárodnenie pre akútnu potrebu opravy

Šéfka štátneho podniku Jana Ježíková v januári predpokladala, že medzinárodný tender by sa mohol vyhodnotiť do jedného roka. Následne dodávateľ bude za plnej prevádzky postupne inovovať a modernizovať zariadenia ďalších 3 000 dní.

Generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa zaradila medzi slovenské energetické nekonečné príbehy. Pred vyše deviatimi rokmi jednofarebná vláda Roberta Fica s veľkou slávou gabčíkovskú elektráreň „vytrhla z rúk“ Slovenským elektrárňam, ktoré si ju vtedy pod vedením talianskeho Enelu prenajímali na 30 rokov, stihli ju však prevádzkovať necelých desať.

Hlavným a v podstate jediným dôvodom „znárodnenia“ vodnej elektrárne v Gabčíkove bolo podľa slov vtedajšieho premiéra Fica a jeho ministra životného prostredia Petra Žigu, akútna potreba jej generálnej opravy.

Fico vtedy obvinil Enel, že generálnu opravu neplánuje, a preto sa musí do toho pustiť štát. Enel ako majoritný 66-percentný akcionár Slovenských elektrární toto tvrdenie rázne odmietal, ale proti štátnej moci mu nepomohli žiadne argumenty.

Ficove pokusy od 2016

Po jednofarebnej vláde Smeru na čele s Ficom prišla v roku 2016 tretia jeho vláda, ale tentokrát koaličná. Ani počas jej dvojročného vládnutia sa generálka Vodnej elektrárne Gabčíkovo nepodarila.

Počas tretej Ficovej vlády mala nominantov v štátnom podniku koaličná strana Most-Híd. Vodohospodárskej výstavbe sa však počas ich manažovania podarilo medzinárodný tender uzavrieť a vyhlásiť aj víťaza, konzorcium spoločností pod názvom Združenie Gabčíkovo.

Konzorcium chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.

Ukončenie aj zrušenie tendra

V roku 2018 prišla po známych udalostiach vláda Petra Pellegriniho, tá vo viac-menej rovnakom zložení dovládla do riadnych volieb v roku 2020. Pellegriniho vláda však aj napriek ukončenému tendru nestihla začať s generálnou opravou Gabčíkova. V energetických kuloároch sa hovorilo, že prekážkou bola ďalšia koaličná strana SNS, ktorá mala iné predstavy o generálke v Gabčíkove.

Nasledovali vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Už za premiérovania Matoviča, noví nominanti vo Vodohospodárskej výstavbe, ktorých dosadil jeho minister životného prostredia Ján Budaj, zrušili predchádzajúci medzinárodný tender.

Ten mal totiž podľa nich viacero nedostatkov a pochybení. Projekt akútnej generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa tak vrátil na začiatok. Nastavoval sa nový medzinárodný tender, a to aj počas vlády Eduarda Hegera a úradníckej vlády pod vedením premiéra Ľudovíta Ódora.

Vodná elektráreň Gabčíkovo

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku.

Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995. Vodná elektráreň Gabčíkovo vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja v objeme priemerne 2,2 terawatthodín elektriny ročne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.