Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Riadiace stredisko Velin v elektrárňach Mochovce. Mochovce, 26. september 2018.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Martin Havran
24. júla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nedostavanie jadrových blokov Mochoviec neprichádza v úvahu, tretí blok chcú spustiť čo najskôr

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce musí byť podľa ministerstva spustený do komerčnej prevádzky čo najskôr a bez ďalšieho navyšovania rozpočtu. Kedy by sa však mohlo začať so zavážaním jadrového paliva do tretieho mochoveckého bloku, a teda začať s komerčnou prevádzkou, nateraz ministerstvo nekonkretizovalo.

Všetok majetok spoločnosti Slovenské elektrárne je založený a podiely Slovenskej republiky nesmú byť ohrozené. Pre Slovensko ako 34-percentného akcionára spoločnosti je kľúčový okamih, keď začne elektráreň namiesto ďalších dlhov generovať zisk,“ uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo.

Zároveň však zdôraznilo, že pri dostavbe Mochoviec je absolútnou prioritou zachovanie všetkých bezpečnostných a environmentálnych predpisov.

Policajné vyšetrovanie

Uzatvorené stále nie je ani policajné vyšetrovanie v Mochovciach. Policajti už viackrát nečakane navštívili areál dostavovaných jadrových blokov a obvinili viacero osôb z ekonomickej trestnej činnosti.

Rezort v súvislosti s predlžovaním a predražovaním dostavby Mochoviec bude plne súčinný aj pri práci orgánov činných v trestnom konaní, ktoré sa zaoberajú viacerými podozreniami,“ zdôraznilo ministerstvo.

Nateraz nie je jasné, či sa do Mochoviec chystá štátna návšteva. Ministerstvo len prezradilo, že za štát dohliada na dostavbu mochoveckých blokov štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. „Štátny tajomník sa aktívne zúčastňuje pravidelných pracovných stretnutí a porád v súvislosti s Mochovcami a dohliada na proces,“ doplnil rezort hospodárstva.

Návšteva EMO

Koncom mája minister hospodárstva Richard Sulík osobne navštívil EMO, kde sa detailne zaoberal stavom projektu, jeho rizikami a riešeniami.

Vedenie ministerstva je taktiež v kontakte s Úradom jadrového dozoru SR, ktorý ako najväčšia a medzinárodne uznávaná autorita v tejto oblasti dohliada na bezpečnosť jadrovej elektrárne a obyvateľov,“ konštatovalo ministerstvo.

Tretí mochovecký blok bol ku koncu mája tohto roku dokončený na 99,7 % a štvrtý na 87,3 %. Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali.

Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. V súčasnosti sa zatiaľ verejne o ďalšom navyšovaní rozpočtu nehovorí.

Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.