Nedostatok plynu nám v zime nehrozí
Nedostatku zemného plynu počas zimy sa občania Slovenska báť nemusia. Ak by aj prišlo k prerušeniu dodávok z Ukrajiny, Slovensko môže v krátkom čase čerpať plyn prostredníctvom reverzného toku z Rakúska a Česka. Eustream prevádzkuje od 17. novembra tri kompresorové stanice. „Tok plynu z Ukrajiny je stabilný aj pri týchto nízkych teplotách. Ak by sa prietok zvýšil, naštartujeme aj štvrtú kompresorovú stanicu. Terajší spôsob prevádzky však predpokladáme počas celej zimy,“ uviedol dnes Antoine Jourdain, predseda predstavenstva Eustream.
Plynová kríza sa nebude opakovať, myslí si Achim Saul, predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Ako ďalej uviedol, ani prípadné prerušenie dodávok by občania Slovenska nepocítili. Pripravenosť SPP na krízové opatrenia dokumentoval tromi hlavnými opatreniami. „V roku 2009 sme uzatvorili diverzifikačné zmluvy na dodávku plynu od spoločností E.ON Ruhrgas a Gaz de France. Po druhé, zvýšili sme kapacitu našich zásobníkov plynu a pred zimou sme ich naplnili na 100 %. A po tretie, máme možnosť reverzného toku plynu, čo znamená, že v prípade krízy môžeme získať zdroje aj zo západných krajín,“ doplnil.
Reverzný tok plynu z Česka a Rakúska
Spätný tok plynu z Českej republiky je Eustream schopný realizovať v priebehu niekoľkých hodín. Od októbra je možný aj reverzný tok z rakúskeho Baumgartenu. „Na meracích staniciach v Lanžhote a Baumgartene boli vykonané opatrenia, ktoré umožňujú prepravovať a merať plyn na meracích staniciach a dopravovať ho smerom na Slovensko,“ vysvetlil Ján Horňák, vedúci odboru riadenia a optimalizácie prepravy Eustream.
Prípadná kríza by nespôsobila zdraženie plynu
Ak by aj SPP musel siahnuť po krízových opatreniach, ceny zemného plynu pre domácnosti, ako aj podnikateľov by sa nezvýšili. „Máme podpísané dlhodobé kontrakty, v prípade krízy by sa ceny plynu nemenili,“ zdôraznil Achim Saul.
Kapacita zemného plynu v zásobníkoch na Slovensku je vyššia ako prikazuje zákon. V súčasnosti ide o 2 miliardy metrov kubických, pričom ročná spotreba dosahuje na Slovensku 6,5 miliardy metrov kubických. „V zásobníkoch sa nachádza približne 30 % celkovej ročnej spotreby na Slovensku. V prípade prerušenia dodávok by plyn vystačil na pomerne dlhý čas,“ uviedol Saul. Platná legislatíva hovorí o povinnosti mať uloženú kapacitu plynu na minimálne 30 dní.
Slovensko je najväčšou tranzitnou krajinou plynu v Európe
Slovenská republika je v súčasnosti najväčším prepravcom zemného plynu v Európskej únii. „V tomto roku prepravíme 68 miliárd metrov kubických plynu, čo je zhruba desaťnásobok spotreby na Slovensku. Na budúci rok predpokladáme zhruba rovnaký objem,“ uviedol Jourdain. „Objem zemného plynu, ktorý prepravuje Eustream predstavuje kompletný dopyt v Nemecku,“ doplnil Achim Saul.
Energia, TASR