Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
18. septembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nedajte si ukrajovať z podpory za zelenú energiu

So začiatkom školského roka sme sa predchádzajúcim príspevkom vrátili do školských lavíc a učili sme sa rátať do desať podľa energetických pravidiel. Dnes pred výrobcami elektriny stojí ďalšia záludná energetická hádanka. Aj napriek tomu, že výrobcovia elektriny majú podľa zákona právo na podporu vo forme doplatku, v praxi dochádza k jeho okliešťovaniu, ktoré sprevádza spleť nejasností.

Doplatok a vyrobená elektrina

Keďže sme na klzkej právnej ploche, najprv si vyjasníme termíny. Doplatok sa podľa zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie vzťahuje na skutočné množstvo elektriny vyrobené v zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, ktoré je znížené o technologickú vlastnú spotrebu. Technologická vlastná spotreba je spotreba elektriny, ktorá sa využíva na účely výroby elektriny.

Tu je potrebné podotknúť, že výrobcovia elektriny nemusia dodávať celý objem vyrobenej elektriny do distribučnej siete, ale môžu časť z nej využívať na iné účely, čím dochádza k tzv. ostatnej vlastnej spotrebe.

Ostatná vlastná spotreba nesúvisí priamo s výrobou elektriny. Spravidla vzniká, ak výrobca elektriny spotrebúva časť vyrobenej elektriny na doplnkové činnosti, bez ktorých elektráreň môže riadne fungovať, a ktoré neovplyvňujú výrobu elektriny.

Meranie vyrobenej elektriny

S uplatnením podpory formou doplatku neodmysliteľne súvisí meranie vyrobenej elektriny. Zákon upravuje dve možnosti merania a to meranie na svorkách generátora a meranie na odovzdávacom mieste výrobcu, t.j. pri vstupe do distribučnej sústavy.

Pokiaľ výrobca nedodáva celý objem vyrobenej elektriny do distribučnej sústavy, má povinnosť zabezpečiť meranie vyrobenej elektriny na svorkách generátora. Z toho vyplýva, že ak u výrobcu dochádza k ostatnej vlastnej spotrebe, výrobca je povinný zabezpečiť meranie na svorkách generátora.

Objem vyrobenej elektriny je najvyšší na svorkách generátora a v prípade, ak dochádza k ostatnej vlastnej spotrebe, je o túto hodnotu nižší na odovzdávacom mieste. Problém nastáva vtedy, keď si chce výrobca uplatniť podporu doplatkom u prevádzkovateľa distribučnej sústavy aj na ostatnú vlastnú spotrebu, t.j. na celý objem nameraný na svorkách generátora znížený iba o technologickú vlastnú spotrebu. 

V praxi sme sa stretli s prípadmi, keď prevádzkovateľ distribučnej sústavy s takýmto postupom nesúhlasil a odmietol poskytnúť doplatok na ostatnú vlastnú spotrebu, teda na rozdiel medzi množstvom vyrobenej elektriny nameraným na svorkách generátora a množstvom vyrobenej elektriny nameraným na odovzdávacom mieste. Takýto postoj spravidla opiera o odlišnú a nie veľmi presvedčivú interpretáciu termínu ostatná vlastná spotreba.

Ostatná vlastná spotreba nie je technologická vlastná spotreba

V tejto súvislosti podotýkame, že zákon striktne rozlišuje medzi ostatnou vlastnou spotrebou a technologickou vlastnou spotrebou. Tu je potrebné pripomenúť, že ostatná vlastná spotreba priamo nesúvisí s výrobou elektriny. Čo je však oveľa dôležitejšie na ostatnú vlastnú spotrebu sa uplatňuje tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) a tarifa za systémové služby (TSS). V prípade, že boli vystavené faktúry na úhrady týchto platieb, je to dôkaz o tom, že v danom prípade ide o ostatnú vlastnú spotrebu a nie o technologickú vlastnú spotrebu. Zároveň to znamená, že vystaviteľ faktúr tiež rozlišuje medzi ostatnou vlastnou spotrebou a technologickou vlastnou spotrebou.

Podpora do stratena

Ostatná vlastná spotreba spravidla nie je veľká. Výrobca elektriny má však nárok, aby mu aj na túto elektrinu bol vyplatený doplatok. V opačnom prípade dostáva menej, ako mu zo zákona patrí.   Namiesto poskytnutia podpory v zákonnom rozsahu sa z nej pomaly ukrajuje, čím dochádza k mareniu samotného účelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie.

Dodávame, že doplatok sa vzťahuje na celý objem vyrobenej elektriny znížený len o technologickú vlastnú spotrebu. Zákon zníženie doplatku o ostatnú vlastnú spotrebu nepripúšťa.

Na doplatok máte nárok, uplatnite si ho

Výrobcom elektriny, u ktorých dochádza k ostatnej vlastnej spotrebe a nedostávajú na takúto elektrinu podporu, odporúčame uplatniť si doplatok u prevádzkovateľa distribučnej sústavy. Zákon je na Vašej strane.

Autori: Pavol Poláček, Juraj Baričič a Šimon Hudák

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.