Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Návrh na zvýšenie cien tepla v Košiciach je podľa L. Lazára neprijateľný

Pripomenul, že o prvom návrhu na zvýšenie cien tepla aj o tomto návrhu sa mesto, ako najväčší odberateľ tepla od TEKO dozvedelo až z médií. „TEKO dodáva pre mestskú firmu Tepelné hospodárstvo (TEHO) až 97,5 percenta. cena tepla pre Košičanov je teda závislá na tom, za akú cenu nám ho predá TEKO,“ dodal viceprimátor s tým, že priemerné zvýšenie cien tepla na Slovensku by sa malo pohybovať vo výške asi sedem percent.

„Naše argumenty sme predniesli na ÚRSO, aj na Fonde národného majetku, aby zasiahol ako hlavný akcionár TEKO. V prípade, že nebudeme úspešní využijeme aj ďalšie možnosti, ako je Úrad pre verejné obstarávanie, prípadne sa obrátime aj na políciu,“ zdôraznil ďalej Lazár. Narážal pri tom najmä na skutočnosť, že TEKO argumentuje pri svojom návrhu najmä na to, že za ostatný rok sa zvýšila cena uhlia o 40 percent. „TEKO v októbri podpísalo nákup 40 ton uhlia za 3,3 milióna eur, bez akejkoľvek súťaže, priamy zadaním, za tie isté ceny, za aké nakupovali vo februári,“ vyhlásil.

Generálny riaditeľ TEKO Miroslav Nosál v reakcii uviedol, že spoločnosť zatiaľ nedostala rozhodnutie ÚRSO k cenovému návrhu pre rok 2012, čiže svojich odberateľov bude o budúcoročnej cene tepla informovať zrejme až v januári. „ÚRSO totiž stanovuje maximálnu cenu a bude na rozhodnutí predstavenstva, dozornej rady a FNM, akú cenu bude Tepláreň Košice, a.s. skutočne účtovať svojim zákazníkom,“ doplnil. Okrem vyšších cien uhlia majú podľa Nosála na cenu tepla vplyv aj prebiehajúce rekonštrukcie kotlov, ktoré spoločnosť vedú ku zmene pomeru čierneho energetického uhlia a zemného plynu. Oproti tohtoročnému pomeru 70 percent uhlie a 30 percent plyn sa v roku 2012 očakáva zmena približne na úrovni 60 percent uhlie a 40 percent plyn. „Treba povedať, že ani v minulosti spoločnosť Tepláreň Košice, a.s. o cenovom návrhu predloženom na ÚRSO vopred neinformovala vedenie mesta Košice alebo mestskú spoločnosť Tepelné hosopdárstvo s.r.o. Košice. Podľa všetkých dostupných informácií tomu tak nebolo ani v období, keď predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti Tepláreň Košice, a.s. bol pán Ladislav Lazár, súčasný viceprimátor,“ dodal Nosál.

Lazár tiež poukázal na to, že sa do spoločnosti TEKO nenechá zastrašovať, ani uplácať. „Nedávno TEKO medializovalo správu, že mieni vyplácať bývalým manažérom odstupné vo výške troch mesačných platov. Už vlani som však uviedol, že nemám záujem o žiadne odstupné a túto ich snahu považujem za pokus umlčať ma,“ povedal Lazár.

„Dodatky ku pracovným zmluvám podpísal súčasný manažment dobrovoľne, po schválení Fondom národného majetku. Aby sa kauza nemorálnych a neetických odstupných mohla skončiť, Tepláreň Košice súčasne vyzvala všetkých bývalých vrcholových manažérov, aby aj oni podobne ako súčasný manažment pristúpili na zníženie odstupného na primeranú výšku. V prípade, že dôjde ku dohode, budeme o tom médiá informovať. Ak pán Lazár podpíše, že nemá záujem o žiadne odstupné bude to pre TEKO len dobrá správa a spoločnosť bude môcť kumulovať prostriedky na investície, ktoré nevyhnutne potrebuje,“ uvádza s v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa TEKO Anna Podlesná.

Upozornenie: TASR vydá k s práve zvukový záznam.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.