Návrat Nemcov k jadru je šancou pre české firmy
Renesancia nemeckej jadrovej energetiky sa môže stať veľkou príležitosťou pre české firmy a českých inžinierov. Na konferencii o jadrovej energetike to v stredu (15.9.) v Brne povedal Jaroslav Míl, prezident Zväzu priemyslu ČR. Dodal, že skôr alebo neskôr budú Nemci riešiť nedostatok inžinierov.
Nemecká vláda rozhodla o predlžení životnosti jadrových elektrární v krajine iba nedávno. V Berlíne sa tak začalo hovoriť o oveľa pomalšom útlme jadrovej energetiky, na rozdiel od dovtedajších diskusií o jej skorom vyradení z mixu. Míl je však presvedčený, že Nemecko nakoniec bude musieť byť ambicióznejšie a začne obnovovať minimálne 15 až 20 reaktorov.
Rovnaký názor vyjadril aj podpredseda priemyselného výboru Európskeho parlamentu Evžen Tošenovský, ktorý povedal, že Nemecko bude dotlačené k tomu, že sa bude musieť k jadrovej energetike vrátiť.
Šance, že české firmy a českí odborníci získajú v susednej krajine prácu a objednávky, sú o to väčšie, že Nemci v dôsledku plánovaného „rozchodu“ s jadrom stratili mnohé schopnosti v tomto odvetví. Podľa Míla nikto nechcel študovať „neperspektívny“ odbor. Tošenovský upozornil, že ani Česko už nemá v jadrovej energetike toľko odborníkov ako v minulosti, ale stále je na tom lepšie ako Nemecko. Navyše, Česko znovu získava skúsenosti vďaka pripravovanej dostavbe Temelína.
Na druhej strane platí, že ani dnes nie sú Nemci v jadrovom strojárstve celkom mimo hry. Na to v stredu upozornil šéf českej pobočky Arevy Thomas Epron. Práve jeho firma, ktorú majetkovo ovláda francúzsky štát, má v Nemecku dôležitú základňu nukleárneho strojárstva. Areva sa predstavuje ako francúzsko-nemecká spoločnosť a v minulosti získala jadrovú divíziu Siemensu, informoval český denník E15.cz.
TASR, energia