Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Návrat Nemcov k jadru je šancou pre české firmy

Renesancia nemeckej jadrovej energetiky sa môže stať veľkou príležitosťou pre české firmy a českých inžinierov. Na konferencii o jadrovej energetike to v stredu (15.9.) v Brne povedal Jaroslav Míl, prezident Zväzu priemyslu ČR. Dodal, že skôr alebo neskôr budú Nemci riešiť nedostatok inžinierov.

Nemecká vláda rozhodla o predlžení životnosti jadrových elektrární v krajine iba nedávno. V Berlíne sa tak začalo hovoriť o oveľa pomalšom útlme jadrovej energetiky, na rozdiel od dovtedajších diskusií o jej skorom vyradení z mixu. Míl je však presvedčený, že Nemecko nakoniec bude musieť byť ambicióznejšie a začne obnovovať minimálne 15 až 20 reaktorov.

Rovnaký názor vyjadril aj podpredseda priemyselného výboru Európskeho parlamentu Evžen Tošenovský, ktorý povedal, že Nemecko bude dotlačené k tomu, že sa bude musieť k jadrovej energetike vrátiť.

Šance, že české firmy a českí odborníci získajú v susednej krajine prácu a objednávky, sú o to väčšie, že Nemci v dôsledku plánovaného „rozchodu“ s jadrom stratili mnohé schopnosti v tomto odvetví. Podľa Míla nikto nechcel študovať „neperspektívny“ odbor. Tošenovský upozornil, že ani Česko už nemá v jadrovej energetike toľko odborníkov ako v minulosti, ale stále je na tom lepšie ako Nemecko. Navyše, Česko znovu získava skúsenosti vďaka pripravovanej dostavbe Temelína.

Na druhej strane platí, že ani dnes nie sú Nemci v jadrovom strojárstve celkom mimo hry. Na to v stredu upozornil šéf českej pobočky Arevy Thomas Epron. Práve jeho firma, ktorú majetkovo ovláda francúzsky štát, má v Nemecku dôležitú základňu nukleárneho strojárstva. Areva sa predstavuje ako francúzsko-nemecká spoločnosť a v minulosti získala jadrovú divíziu Siemensu, informoval český denník E15.cz.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.