Návrat k predvojnovej úrovni ťažby ropy v Líbyi môže trvať aj rok
„Návrat ťažby ropy k normálu nie je niečo, čo by sa mohlo odohrať počas nasledujúcich 12 mesiacov“, vyhlásil Ahmed na zasadnutí MMF vo Washingtone. Zároveň uviedol, že fond je pripravený vyslať do Líbye expertov, ktorí zhodnotia potreby Líbye a priority spočívajúce teraz najmä v obnove finančného systému.
Huni v rozhovore pre AFP uviedol, že návrat k ťažbe možno očakávať v najbližších dňoch, ale vývoz bude trvať rozhodne dlhšie. Dosiahnutie obvyklej produkcie ropy v objeme 1,6 mil. barelov za deň je podľa neho ešte veľmi vzdialené.
Ťažba sa zaháji na východe na ropných poliach Sarír a Mesla, ktoré produkujú 150.000 barelov denne, vývoz bude smerovať cez Tobruk. Potom bude podľa Huniho obnovená produkcia na západe.
Podľa optimistických odhadov sa výroba vráti na úroveň pred konfliktom za šesť až deväť mesiacov. Iní však uvádzajú, že to bude trvať najmenej rok. Do prevádzky budú musieť znovu uviesť ťažko poškodené terminály a rafinérie ako napríklad Ras Lanuf.
„Rokovať o ťažobných zmluvách je ešte predčasné,“ zdôraznil niekoľkokrát Huni. „Ako expert a nie politík by som povedal, že rýchlejšia by mohla byť spolupráce s francúzskymi skupinami na už objavených poliach.“
Podľa Húního pracuje skupina Total na poli Mabruk pri Syrte a Marzuku so španielskym Repsolom a rakúskym OMV. „Je možné, že ďalšou v poradí obnoveniou bude ťažba na Mabruku, čo znamená asi 24.000 barelov denne. Vývoz tejto ropy bude trvať dlhšie, pretože trasa smeruje cez Brigu,“ uviedol a doplnil, že Briga bude sprevádzkovaná najskôr za mesiac alebo mesiac a pol.
Zdroj z líbyjskej Národnej ropnej spoločnosti (NOC), ktorý si prial zostať v anonymite podľa Reuters uviedol, že produkcia by mohla dosiahnuť asi tretinu predvojnového stavu, t.j. 500.000 barelov začiatkom októbra.
ČTK, energia