Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy kondenzacny kotol
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
plynový kondenzačný kotol (ilustračný záber) Foto: SPP
15. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nástrahy vykurovacej sezóny – nepodceňujte pravidelné kontroly

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Vlastník budovy
Čo by ste mali vedieť
  • Najvhodnejší čas na servis kotla je po vykurovacej sezóne, nič však nepokazíte, ak vykurovaciu sústavu necháte skontrolovať pred začiatkom vykurovacej sezóny
  • Prehliadka vykurovacej sústavy je zo zákona povinná
  • Servis a správna údržba kotla dokážu ušetriť až 25% spotreby za energie

„Za prvých 9 mesiacov tohto roka nevyhovujúci technický stav alebo porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov spôsobila takmer 500 požiarov, pri ktorých bolo 8 osôb zranených a 1 usmrtená,“ informuje Hasičský a záchranný zbor (HaZZ). Celkovú škodu vyčíslili na 850.000 eur. Pravidelne s príchodom vykurovacej sezóny eviduje Hasičský a záchranný zbor nárast mimoriadnych udalostí, najmä požiarov v rodinných domoch práve v súvislosti s nevyhovujúcim alebo zlým technickým stavom vykurovacích telies.

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch až v 46 % je porucha, nevyhovujúci stav vykurovacích telies, dymovodov a komínov ako napr. vyhorenie sadzí, opotrebenie celistvosti dymovodu. Najčastejším miestom, kde dochádza k požiarom rodinných domov sú práve komínové telesá. Požiar môže v priebehu niekoľkých minút zničiť celý rodinný dom. Počas požiaru je objekt namáhaný priamym sálavým teplom ale aj spodinami horenia, ktoré stúpajú smerom nahor a môžu poškodiť ešte niekoľko podlaží nad samotným priestorom, kde horí.

Podľa HaZZ podceňujú majitelia rodinných domov podceňujú pravidelné revízne kontroly komínov, krbov, plynových zariadení a pod., čím zbytočne riskujú nielen svoje životy a majetok, ale svojim nezodpovedným správaním ohrozujú aj okolie.

Každý majiteľ alebo užívateľ rodinného domu si musí v prvom rade uvedomiť, že za celkový technický stav a údržbu komínov zodpovedá sám a je povinný zabezpečovať pravidelné čistenie a kontrolu komínov, zabezpečiť odborné preskúšanie komínov osobami s odbornou spôsobilosťou pred pripojením alebo zámenou palivového spotrebiča na komín, zámenou lokálneho palivového spotrebiča na ústredný zdroj tepla alebo etážový zdroj tepla, zmenou druhu paliva a po stavebných úpravách na telese komína. Čistenie komínov a kontrolu celkového technického stavu odporúča Hasičský a záchranný zbor ponechať na odborníkov. Pri kontrole je vhodné zamerať sa na celkové stavebné prevedenie a funkčnosť, či nedošlo k prehoreniu materiálu a jeho následnému poškodeniu alebo opotrebeniu.

Kontrola je zo zákona povinná

Zákon č. 314/2012 Z. z. o pravidelnej kontrole vykurovacích sústav a klimatizačných systémov a o zmene a doplnení niektorých zákonov ustanovuje od 1. januára 2013 povinnosť vykonávať pravidelnú kontrolu vykurovacích sústav a klimatizačných systémov.

Vlastník budovy je podľa zákona povinný:

  • zabezpečiť na vlastné náklady pravidelnú kontrolu vykurovacieho systému a klimatizačného systému, uchovávať správu z kontroly do prevzatia nasledujúcej správy z kontroly,
  • pri prevode alebo prechode vlastníctva budovy odovzdať poslednú správu z kontroly novému vlastníkovi,
  • pri prenájme budovy, vykurovacieho systému alebo klimatizačného systému odovzdať kópiu poslednej správy z kontroly nájomcovi.

Ktoré zariadenia podliehajú kontrole?

Kontrole podlieha vykurovací systém, ktorého súčasťou je kotol s menovitým výkonom väčším ako 20 kW:

  • palivo:
    • fosílne tekuté palivo (t. j. kvapalné/plynné),
    • biomasa
    • fosílne tuhé palivo,
    • bioplyn.
  • využitie kotla:
    • vykurovanie vnútorných priestorov budov,
    • príprava teplej (úžitkovej) vody.

    Ak je súčasťou vykurovacieho systému kotol starší ako 15 rokov, vykoná sa spolu s pravidelnou kontrolou kotla aj rozšírená kontrola vykurovacieho systému podľa všeobecne záväzného právneho predpisu.

Termíny kontroly

Menovitý výkon kotla (kW) Palivo Interval pravidelnej kontroly (rok)
Rodinné domy a bytové domy Iné budovy
fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu 10 7
od 20 do 30 vrátane zemný plyn 15 12
biomasa, bioplyn 15 12
fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu 4 4
od 30 do 100 vrátane zemný plyn 6 6
biomasa, bioplyn 6 6
fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu 2 2
od 100 zemný plyn 3 3
biomasa, bioplyn 2 2

Ak zabudnete na kontrolu, zima sa predraží

Ak zabudnete na servisnú prehliadku, vaša spotreba plynu sa môže zvýšiť až o 25%. Z technického hľadiska je zvýšená spotreba spôsobená pri plynových kotloch predovšetkým usadeninami na tepelnom výmenníku a pri tradičných kotloch aj zmenou zmiešavacieho pomeru plyn / vzduch. Kotol sa za dobu používania zanesie a potom nepracuje tak, ako by mal.

Pokiaľ je kotol vyčistený a správne nastavený, jeho spotreba paliva sa bude pohybovať na minimálnych hodnotách určených pre daný model. Kotol tak bude pracovať ekonomickejšie a jeho životnosť predĺžite o niekoľko ďalších rokov.

Ak ste prehliadku nestihli na jar a spomeniete si na ňu až v novembri, uvedomte si, že takých ako vy môže byť viac a technik vám kotol už nestihne skontrolovať. Nikdy preto nezabúdajte na servis kotla, pretože vďaka pravidelnej prehliadke a pri správnej údržbe môžete predĺžiť jeho životnosť. A ak správne nastavíte jeho výkonnosť, ušetríte najmä peniaze za energie.

Na záver: Bezpečnostné rady

  • pri používaní pevného paliva dochádza k zaneseniu komína, a tým prudko rastie nebezpečenstvo vznietenia sadzí,
  • pri používaní plynových spotrebičov je vhodné orientovať svoju pozornosť na čistotu komínových prieduchov na zabezpečenie dobrého ťahu komína, zároveň je nutné vykonávať všetky revízne prehliadky, aby nedošlo k úniku plynu, následnej intoxikácii alebo výbuchu,
  • v blízkosti komínových telies nenechávajte horľavé látky,
  • dodržiavajte návody na obsluhu a vždy používajte schválené spotrebiče,
  • nevykonávajte neodborné zásahy na spotrebičoch a nenechávajte ich bez dozoru,
  • pravidelne kontrolovať funkčnosť zariadení zabezpečujúcich prívod vzduchu a odvod splodín horenia.

Ako predchádzať otrave oxidom uhoľnatým pri kúrení plynovým kotlom:

  • skontrolujte prítomnosť stavebných otvorov určených na nepretržitý prívod spaľovacieho vzduchu (potrebný na bezpečnú prevádzku plynového kotla),
  • pri absencii vetracích otvorov vo vonkajšom opláštení domu otvory dodatočne vytvoriť, prípadne vetrať iným vhodným spôsobom (nepretržite otvorené vetracie okno zabezpečené pred krádežou vlámaním napríklad mrežou),
  • nechajte si odborníkom skontrolovať technický stav komínov, do ktorých sú splodiny z horenia z plynových kotlov odvádzané.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.