Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Struž - Elgas
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Miroslav Struž
22. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Naše tohtoročné výsledky prekročili pôvodné plány

Regulačný úrad pre budúci rok znížil maximálne ceny elektriny a plyn pre regulovaných odberateľov v priemere o 5 %, resp. 1,14 %. Považujete tento krok za opodstatnený?

Vzhľadom na vývoj veľkoobchodných cien elektriny a plynu, by sa mohol zdať tento postup ako správny. Bohužiaľ ceny elektriny a najmä ceny plynu, sú vplyvom regulácie umelo udržiavané na nižších úrovniach ako sú reálne ceny.

Vzhľadom na cenovú reguláciu sa dodávatelia snažia vytvoriť čo najvyšší profit v segmente veľkoodberateľov, niektorí dokonca ani domácnostiam nedodávajú. Aké je približné portfólio Elgasu pri dodávkach energií?

Domácnosti predstavujú v našom portfóliu len veľmi malú časť klientely. Navyše, regulácia v tomto segmente spôsobuje, že našu pozornosť upriamujeme skôr iným smerom. Preto ani nepripravujeme nejaké špeciálne produkty pre túto klientelu a sústredíme sa prevažne na stredných a veľkých odberateľov.

Najmä takzvaní alternatívni dodávatelia elektriny a plynu aktívne nakupujú komodity na trhu, avšak majú aj dlhodobé zmluvy. Aký prístup v tomto prípade zvolil Elgas?

Naši obchodníci neustále sledujú vývoj na burze, čo nám pomáha rozhodnúť sa pre spotový nákup alebo zazmluvnenie na dlhšie obdobie. Nakoľko patríme už medzi väčších dodávateľov, je potrebné aby sme mali zabezpečené aj určité rezervy pre našich zákazníkov, ktorí s nami uzavreli viacročné kontrakty.

Končí sa rok 2014, ako hodnotíte vaše výsledky na Slovensku v tomto roku, napríklad v porovnaní s výsledkami za 2013?

Elgas aj v tomto roku rástol, pričom konečné výsledky prekročili dokonca pôvodné plány. V roku 2013 sme zvýšili objem dodaného plynu o 44 %, vďaka čomu si spoločnosť upevnila pozíciu tretieho najväčšieho dodávateľa plynu na Slovensku. V roku 2014 by sa mal objem ešte zvýšiť až na 2 400 GWh. Medziročný rast zaznamenal Elgas aj pri dodávke elektriny. Kým v roku 2013 vzrástol objem dodanej elektriny na celkových 530 GWh, za rok 2014 by to malo byť až 620 GWh.

Aké plány máte pre nasledujúci rok?

Aj budúci rok plánujeme naďalej rásť a expandovať. Počítame s nárastom dodávok plynu, ako aj elektriny. Zároveň by sme sa chceli presadiť na zahraničných trhoch ako Poľsko, Maďarsko či Česká republika, kde rovnako dodávame plyn a elektrinu.

Miroslav Struž je generálny riaditeľ spoločnosti Elgas, s.r.o.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.