Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. augusta 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nároky na odškodenia pre meškajúce Olkiluoto 3 rastú

Koncom júla spoločnosť Teollisuuden Voima Oyj (TVO) aj dodávateľské konzorcium požadujú v rámci takmer sedemročnej arbitráže vyššie kompenzácie, uviedla v pondelok spoločnosť TVO.

Konzorcium Arevy a Siemensu začalo v auguste 2005 stavať 3. blok atómovej elektrárne Olkiluoto s novou technológiou reaktora EPR s výkonom 1600 MWe. Jeho dokončenie bolo pôvodne naplánované na rok 2009, avšak prvý projekt tohto druhu stále nie je dokončený. Aktuálne sa termín dokončenia predpokladá v decembri 2018.

Návrh na medzinárodnú arbitráž podalo francúzsko-nemecké konzorcium ešte koncom roka 2008.

TVO najnovšie odhaduje, že ich náklady a straty vyplývajúce z oneskorenia projektu do decembra 2018 dosiahnu výšku 2,6 miliardy eur.

Na druhej strane konzorcium Arevy a Siemensu zvýšilo svoj nárok na odškodnenie, ktoré požaduje od TVO, na približne 3,4 miliardy eur.

Proces na Medzinárodnom arbitrážnom súde v Paríži bude pravdepodobne trvať ešte niekoľko rokov, preto je možné, že požadované sumy sa budú ešte zvyšovať.

Energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.