Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obnovitelne zdroje energia neutralita
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
3. novembra 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Národný energetický a klimatický plán Slovenska má značné nedostatky, tvrdia ekologickí aktivisti

Podľa ekologických aktivistov plánu chýbajú v prípade energetickej efektívnosti, znižovania emisií skleníkových plynov či využívania obnoviteľných zdrojov dostatočné opatrenia. Vo viacerých opatreniach si podľa SKI klimatický plán kladie nedostatočne ambiciózne ciele.

Environmentálne organizácie pripomínajú, že revíziu plánu prisľúbila v programovom vyhlásení vláda, ktorá sa však k plánu zatiaľ konkrétne nevyjadruje.

Energetický a klimatický plán Slovenska sa v oblasti dekarbonizácie takmer celý točí okolo teplárenstva a obnoviteľné zdroje energie sú odsunuté na druhú koľaj. Pritom Slovensko má práve najväčší problém s dosahovaním plánovaného podielu obnoviteľných zdrojov energie. Treba si tiež uvedomiť, že napríklad doprava, ktorej dekarbonizácia sa do veľkej miery opiera o batériovú alebo vodíkovú elektromobilitu, nutne potrebuje elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov,” povedal Ján Karaba zo SAPI.

Energetická efektívnosť

Za problematické aktivisti považujú aj to, že Slovensko stále nemá pripravený plán zvyšovania energetickej efektívnosti pre priemysel a budovy. Tú mal mať štát pripravenú v marci 2020, no jej dokončenie je stále v procese prípravy.

Tým pádom ciele úspor energie a zníženia emisií v sektore budov nie sú v Národnom energetickom a klimatickom pláne zahrnuté. Navyše to vytvára objektívne obavy, či budú obe kľúčové politiky vo vzájomnom súlade,” povedala Katarína Nikodemová z organizácie Budovy pre budúcnosť.

Jasná stratégia

Plán podľa environmentálnych organizácií neobsahuje jasnú stratégiu a merateľné ciele pre výskum a inovácie v oblasti energetiky.

Chýbajú aj nevyhnutné kroky na postupné ukončenie energetických dotácií, najmä fosílnych palív a opatrenia zamerané konkrétne na boj proti energetickej chudobe.

Nedostatočná je podľa nich aj analýza spravodlivej transformácie uhoľných regiónov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.