Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Národná podnikateľská cena za životné prostredie v SR 2015

Súťaž je národným kolom významnej medzinárodnej súťaže Európske ceny za životné prostredie v podnikaní (EBAE – European Business Awards for the Environment), ktorá v Európskej únii prebieha už od roku 1987 a organizuje ju Generálny direktoriát pre životné prostredie Európskej komisie.

Európska súťaž je  príležitosťou na celospoločenské uznanie a propagáciu úsilia tých subjektov, ktorých politiky, praktiky a procesy, v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja, prispievajú k ekonomickému a sociálnemu rozvoju za súčasného znižovania negatívnych vplyvov ich aktivít na životné prostredie. Súťaž sa organizuje s dvojročnou periodicitou a podmienkou zapojenia sa subjektov z jednotlivých krajín do tejto súťaže je získanie popredného umiestnenia v národnej súťaži.

Právo na účasť v európskej  súťaži získali slovenské podnikateľské subjekty až v roku 2007, keď na základe ponuky Generálneho direktoriátu pre životné prostredie Európskej komisie 1. ročník relevantnej národnej súťaže zorganizovala ASPEK.

O súťaži:

Cieľom súťaže je podpora aktivít podnikateľských subjektov, ktoré si uvedomujú svoju zodpovednosť voči súčasným, ale aj budúcim generáciám a svojimi činmi výrazne prispievajú k znižovaniu negatívnych vplyvov na životné prostredie. Súťaž podporuje záujem o aktivity, zamerané na udržateľný rozvoj a propagáciu subjektov, ktorých správanie predstavuje výrazný progres a prínos pre hospodársky a spoločenský rozvoj bez ujmy na životnom prostredí a prírodných zdrojoch.

Súťaž je určená pre právnické alebo fyzické osoby podnikateľského charakteru, registrované v Slovenskej republike. Do súťaže sa môžu prihlásiť podnikateľské subjekty, ktoré počas posledných 2 rokov dosiahli významné výsledky vo svojej činnosti v  niektorých zo stanovených kategórií.

Národná súťaž je v plnej miere koncipovaná tak, aby umožnila vstup podnikateľských subjektov zo Slovenska do európskej súťaže.

Environmentálne aktivity, posudzované v súťaži, sú členené do štyroch kategórií:

1. MANAŽÉRSTVO:

Subjekty s jasnými strategickými víziami, politikami a systémami manažérstva, ktoré sú preukázateľne funkčné, prispievajú k udržateľnosti a prinášajú vynikajúce výsledky.

2. PRODUKT:

Subjekty, prinášajúce novo-vyvinutý výrobok, alebo službu, ktoré poskytujú lepšie plnenie potrieb užívateľa, s ohľadom na zníženie využívania, alebo poškodzovania prírodných zdrojov, prispievajú tak k napĺňaniu princípov udržateľného rozvoja.

3. PROCES:

Subjekty, uplatňujúce nové výrobné technológie s pozitívnym príspevkom k environmentálnym aspektom udržateľnosti, zvyšujúce efektivitu zdrojov a znižujúce negatívne vplyvy na životné prostredie.

4. MEDZINÁRODNÁ OBCHODNÁ SPOLUPRÁCA:

Subjekty, ktoré uskutočňujú medzinárodnú obchodnú / podnikateľskú spoluprácu, na ktorej sa podieľa aspoň jeden súkromný subjekt z EÚ a ďalší(e) subjekt(y) zo súkromného, verejného, mimovládneho alebo akademického sektora v rozvojovej krajine alebo v krajine s ekonomikou v procese transformácie.

5. PODNIKANIE A BIODIVERZITA:

Od roku 2012 organizátor súťaže o Európsku podnikateľskú cenu za životné prostredia rozšíril možnosti oceňovania predložených projektov o novú subkategóriu zohľadňujúcu tému „podnikanie a biodiverzita“. Táto cena sa udeľuje za výrazné úspechy pri riešení dopadov priemyselných činností na biodiverzitu a podpore prírodných ekosystémov. Ocenený projekt sa bude opäť vyberať z projektov prihlásených do niektorej z kategórií 1. až 4 s tým, že subjekt prihlasujúci sa do súťaže uvedie, že chce byť zadaný aj pre udelenie ceny pre podnikanie a biodiverzitu.

Hodnotenie:

Rámcové kritériá hodnotenia aktivít, prihlásených do národnej súťaže v zhode s európskymi kritériami zdôrazňujú v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja také celospoločensky uznávané hodnoty v kontexte s potrebou hospodárskeho rozvoja, ako je ochrana životného prostredia, šetrné zaobchádzanie s prírodnými zdrojmi, inovatívnosť uskutočňovaných opatrení a pod.

Prihlásené aktivity posudzuje hodnotiaca komisia zložená zo známych osobností z oblasti starostlivosti o životné prostredie s využitím ich uznávanej odbornosti a požívania oprávnenej autority.

Prihlášky do súťaže:

Termín na predloženie prihlášok: 3. augusta 2015

Pokyny na vypracovanie a predkladanie prihlášok sú uvedené na web stránke administátora súťaže: www.aspek.sk.

Zdroj: ASPEK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.