Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nárast produkcie ropy a plynu v USA sa odrazí aj na výkone ekonomiky

Nové technológie, ktoré umožňujú ťažbu energetických surovín aj z nekonvenčných zdrojov, doslova odblokovali obrovské náleziská fosílnych palív v bridliciach. Podľa najnovšej štúdie, ktorú si objednal rozpočtový výbor amerického Kongresu, rozmach ťažby z bridlíc ťahá ekonomiku a prispieva tiež k zvýšeniu rozpočtových príjmov USA.

Odborníci v správe odhadujú, že reálny HDP očistený od inflácie bude v roku 2020 vďaka príjmom z produkcie energií z nekonvenčných zdrojov zhruba o dve tretiny percenta (približne 0,67 %) a v roku 2040 už o celé jedno percento väčší, ako by bol bez týchto príjmov.

Súčasné pravidlá zatiaľ zakazujú vývoz energií z USA, ale po ich uvoľnení a vydaní nových licencií na ťažbu zemného plynu sa môže začať jeho export bez toho, aby to malo negatívny vplyv na amerických spotrebiteľov.

Liberalizácia vývozu fosílnych palív pravdepodobne ešte zvýši ich produkciu, a tým aj rozpočtové príjmy a výkon americkej ekonomiky, dodáva sa v štúdii.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.