Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Napriek parížskej dohode idú do fosílnych palív miliardy

Z jej analýzy vyplynulo, že niektoré z peňazí daňových poplatníkov, ktoré šli na podporu projektov uhoľného a plynárenského priemyslu, boli definované ako „klimatické financovanie“, píše portál theguardian.com.

OCI odhaduje, že suma venovaná v prospech ropy a zemného plynu sa za minulý rok viac než zdvojnásobila na 2,1 miliardy dolárov. Financovanie rozvoja čistej energie v rovnakom období stúplo zhruba o tretinu na 11,4 miliardy dolárov.

Podľa odhadu ekologickej organizácie E3G Svetová banka (SB) a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) v posledných rokoch financovali rovnakým dielom oblasť fosílnych palív, aj projekty vo sfére obnoviteľných zdrojov. Ako uviedol Alex Doukas z OCI, navzdory parížskej dohode nadnárodné banky síce o ochrane klímy „vedú všetky tie správne reči“, ale do plynu, uhlia a ropy dávajú miliardy dolárov. Relatívne nedostatkovými verejnými zdrojmi financujú deštrukciu klímy, povedal Doukas.

Organizácia E3G zistila, že za ekologické financovanie boli označené milióny dolárov, ktoré EBRD venovala na projekt uhoľného terminálu v Maroku alebo na podporu prieskumu zemného plynu v pobrežných vodách Azerbajdžanu. Odôvodnenie vyzdvihujúce prínos týchto projektov pre životné prostredie považuje E3G za smiešné.

Proti analýze sa ostro ohradil hovorca EBRD. Uviedol, že banka vyčlenila 2,7-krát viac peňazí na ekologické projekty než na oblasť fosílnych palív a že analýza nezahŕňa plány financované cez partnerské banky.

Nesúhlas vyjadril aj hovorca SB. Podľa neho Svetová banka za posledných päť rokov investovala do obnoviteľnej energie cez 11 miliárd dolárov a 4,5 miliardy do energetickej účinnosti.

OCI aj E3G analyzovali úvery SB, EBRD, Africkej rozvojovej banky, Ázijskej rozvojovej banky, Európskej investičnej banky a Medziamerickej rozvojovej banky.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.