Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Napätie v Náhornom Karabachu podľa Šefčoviča neohrozí Južný plynovodný koridor

Slovenský eurokomisár bol v utorok (17. 5.) v mene exekutívy EÚ prítomný v Solúne na ceremónii k začatiu stavebných prác 870-km Transjadranského plynovodu (TAP), ktorý vyústi na juhu Talianska. TAP má byť spolu s Transanatólskym plynovodom, ktorý pretne Turecko, a Juhokaukazským plynovodom prechádzajúcim cez Azerbajdžan a Gruzínsko, „kostrou“ Južného plynovodného koridoru v odhadovanej hodnote 45 miliárd eur, ktorý Európska komisia označila za jeden z „projektov spoločného záujmu“ EÚ.

Šefčovič na otázku TASR, či nárast napätia v Náhornom Karabachu, do ktorého je zatiahnutý Azerbajdžan, neohrozí plány EÚ na výstavbu Južného plynovodného koridoru, odpovedal, že EÚ dostala záruky, že k takému scenáru nedôjde. Za pozitívne označil hlavne to, že sa hľadá rýchle mierové riešenie tohto konfliktu.

„Čo je pozitívne, treba povedať, že bez ohľadu na tie napätia, ktoré sme v tejto oblasti zaregistrovali, projekt Južného plynovodného koridoru pokračuje podľa plánu. Dostali sme všetky ubezpečenia zo strany všetkých kľúčových hráčov, či už na politickej úrovni alebo na úrovni konzorcia, že na prelome rokov 2018-2019 by prvý plyn mal byť dodaný Turecku a v roku 2020 aj Európskej únii,“ uviedol Šefčovič. Podľa jeho slov Južný koridor na prepravu plynu bude mať zásadný vplyv na dosiahnutie cieľov EÚ pre diverzifikáciu zdrojov a trás energie a pre zabezpečenie energetickej bezpečnosti Európy.

Sústava plynovodov Južného koridoru s dĺžkou 3500 km bude prepravovať zmenný plyn z azerbajdžanského ložiska Šach Deniz, ktorého oficiálne zásoby plynu sú na úrovni 1,2 bilióna kubických metrov.

Situácia v oblasti styčnej línie v Náhornom Karabachu sa dramaticky zmenila 2. apríla, keď sa v tomto regióne „zamrznutého konfliktu“ obnovili boje medzi miestnou armádou a azerbajdžanskými jednotkami. Najostrejšie boje od roku 1994 vyvolali znepokojenie na Kaukaze, v priľahlej oblasti a tiež v EÚ, ktorá podporuje mierové riešenie tohto konfliktu.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.