Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mala vodná elektráren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. júna 2021 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Najvyšší súd zastavil výstavbu malej vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku

Ten v roku 2019 rozhodol nepovoliť výstavbu, pretože projekt neprešiel posúdením vplyvov na chránené územie európskeho významu „Stredný tok Hrona“.

Rozhodnutie sa týka jedného z viacerých sporov o kontroverzných povoleniach na výstavbu malých vodných elektrárni na Hrone. Tých bolo celkovo vyše 40. V niekoľkých už padli precedentné rozsudky v prospech životného prostredia.

Takéto stavby už sú

Aktuálne sa na toku Hronu nachádza už 19 existujúcich stavieb. Podľa ochranárov sú niektoré z nich problematické a majú výrazne negatívne vplyvy na životné prostredie.

Úrady podľa ekológov neurobili dostatočné posúdenie vplyvov jednotlivých stavieb na životné prostredie ani nezohľadnili kumulatívny dopad toľkých stavieb na rieku a na migrujúce druhy rýb a ďalšie spoločenstvá v okolí rieky.

Ďalšie prehradenia nechcú

Verím, že ďalšie plné prehradenia Hrona kvôli výrobe elektriny nepribudnú, a že štátni úradníci sa budú všade na Slovensku poctivo zaoberať posúdením vplyvov podobných stavieb na životné prostredie a osobitne stav vodných útvarov,“ povedala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.

Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann dodala, že niektorými prípadmi nedostatočného posúdenia dopadov malých vodných elektrárni v povodí Hronu na životné prostredie sa zaoberá aj Európska komisia.

Plassmann verí, že malé vodné elektrárne, u ktorých sa potvrdí škodlivosť na životné prostredie, budú odstránené.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.