Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie ceny pomoc samosprávy kompenzácie peniaze
Foto: ilustračné, GettyImages
5. apríla 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Najvyšší kontrolný úrad varuje: Plošná pomoc štátu pri drahých energiách je neúnosná

Slovensko by malo zmeniť systém poskytovania dotácií na drahé energie. Vláda by mala podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorý si posvietil na opatrenia štátu počas energetickej krízy, jednoznačne nastaviť pravidlá adresnej kompenzácie cien elektriny a plynu.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) vyplatilo do konca minulého roka na kompenzáciách nárastu cien elektrickej energie a plynu v rokoch 2022 a 2023 sumu vo výške takmer 2,7 mld. eur. Vyčlenených bolo celkovo až 3,8 mld. eur.

Kompenzácie v domácnostiach

Najvyšší objem prostriedkov, približne 1,24 miliardy eur, bol použitý na kompenzácie cien plynu v domácnostiach. Takto široko nastavené kompenzačné opatrenia, ktoré pri prijímaní neboli podložené dátami, boli podľa NKÚ využité neefektívne a nehospodárne.

Nejde pritom o konečný účet za kompenzačnú pomoc, keďže krízová regulácia v energetike pokračuje aj tento rok a jej ukončenie legislatíva vôbec neupravuje. Kompenzácie pomohli, ale už je čas zamyslieť sa nad ich pokračovaním,“ upozornil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.

Pomohli občanom aj podnikateľom

Kompenzačné opatrenia síce pomohli občanom aj podnikateľom, no nie je podľa NKÚ možné a únosné ich v tak širokom rozsahu a dlhodobo uplatňovať. „Ide o enormnú záťaž pre verejný rozpočet, ktorú v konečnom dôsledku budeme musieť zaplatiť my všetci. Každý z nás bude musieť v konečnom dôsledku to, čo dostal, nakoniec splatiť násobne drahšie. Jednoducho aktuálne už neinvestujeme do rozvoja, len nepremyslene míňame na pomoc, ktorá nespĺňa kritéria efektívnosti,“ dodal Ivančo.

Na kompenzácie bola so súhlasom Európskej komisie vyčlenená jedna miliarda z európskych fondov, ktorú Slovensko nevedelo pre pretrvávajúce problémy s ich efektívnym čerpaním využiť na iné udržateľné projekty s výrazne vyššou pridanou hodnotou.

Národná autorita pre externú kontrolu zaslala závery tejto kontroly parlamentnému hospodárskemu výboru, premiérovi Robertovi Ficovi, ministerke hospodárstva Denise Sakovej, Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a aj rezortu financií.

Ceny na trhoch klesajú

Dotácie na drahé energie už v budúcom roku možno nebudú potrebné. Na základe vývoja trhových cien energií to predpokladá Ministerstvo hospodárstva SR. Ako uviedla pre portál sita.sk v relácii TRIbúna podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD), ceny na trhoch klesajú a existuje predpoklad, že od budúceho roka už dotácie nebudú potrebné. „Múdrejší budeme v druhej polovici roka, ale chcem všetkých ukľudniť, že v prípade potreby ľuďom určite pomôžeme,“ povedala Saková.

Ako ďalej dodala ministerka, pomoc s drahými energiami však už určite nebude plošná, ale adresná. Na ministerstve hospodárstva už podľa nej pracujú na zavedení adresnosti pri pomoci s energiami pre budúci rok.

Aby sme v prípade potreby vedeli pomáhať už iba tým, ktorí to naozaj potrebujú a nedotovali sme vykurovanie bazénov v bratislavských vilách,“ podotkla Saková. Na pomoc s drahými energiami idú od štátu stovky miliónov eur.

Je za tým aj fakt, že sa k dotáciám dostanú aj odberatelia, ktorí to nepotrebujú. Ministerka Saková zdôraznila, že ich vláda nestihla pre krátkosť času koncom vlaňajška adresnosť pri pomoci s energiami už zaviesť.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.