Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Najvýraznejšou zložkou cien benzínu sú dane, ropa tvorí iba tretinu

Zvyšnú časť konečnej sumy benzínu a nafty, ktorú platia spotrebitelia, tvoria ceny vstupných surovín a marže. „Najvolatilnejšou zložkou cien palív je cena ropy a práve jej pohyby sa starajú o zmeny cien pohonných látok na čerpacích staniciach,“ vysvetľuje ďalej analytik.

Práve na cenu ropy, teda aj na konečné ceny palív, aktuálne vplýva dianie v Egypte či Líbyi, ktoré zapríčinilo rast ropy na svetových trhoch. Podľa analytikov však ide o krátkodobý efekt a súčasné ceny zvýšili najmä špekulácie centrálnych bánk.

V poslednom období mal podľa analytika Volksbank Vladimíra Vaňa vplyv na slovenské ceny palív aj vývoj dolárových cien ropy na svetovom trhu a vývoj výmenného kurzu amerického dolára voči euru. Podľa Borosa by mal 10-percentný rast cien ropy pri nezmenenom kurze eura ku USD dopad na ceny pohonných látok zhruba 5 centov.

„Najmä počas krízových období korelácia medzi cenou ropy a cenou benzínu je relatívne vysoká,“ podotýka Vaňo pre TASR. Ako dodáva, prevažne pri jednosmernom pohybe cien ropy predajcom praje skutočnosť, že pohonné látky patria medzi komodity, dopyt po ktorých nie je až taký citlivý na vývoj ceny.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.