Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Najviac výrobcov zelenej elektriny príde o doplatok na západnom Slovensku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
archív energia.sk
4. marca 2019 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najviac výrobcov zelenej elektriny príde o doplatok na západnom Slovensku

Ako ďalej informuje portál vEnergetike.sk, v pôsobnosti spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) to bolo 45 výrobcov a Stredoslovenskej distribučnej (SSD) 33 výrobcov elektriny.

Ako informoval regulačný úrad, o doplatok, na ktorý prispievajú všetci odberatelia elektriny, prídu v tomto roku aj firmy ako Chirana T.Injecta v Starej Turej, Dopravoprojekt Komárno či Odvoz a likvidácia odpadu so sídlom v Bratislave. Na východnom Slovensku nemôžu v tomto roku počítať s doplatkom na zelenú energiu napríklad spoločnosť Lidl.

Podľa zverejneného zoznamu však prídu o doplatok väčšinou fyzické osoby. Zatiaľ podľa regulátora nie je možné relevantne vyčísliť finančné dopady na tieto regulované subjekty, ktoré v tomto roku nedostanú doplatok na zelenú elektrinu.

Podľa predpokladov by mali spotrebitelia elektriny v tomto roku na doplatkoch pre výrobcov elektriny z OZE a KVETu zaplatiť celkovo 470 miliónov eur. Výrobcovia zelenej elektriny čelili odobratiu štátnej podpory na jeden rok za nesplnenie si svojich oznamovacích povinností už v roku 2015.

Vtedy prišlo z tohto dôvodu o štátnu podporu takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny, z celkového počtu viac ako tritisíc výrobcov. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak smerovalo na podporu zelenej elektriny o 67,6 milióna eur menej. O rok neskôr už regulačný úrad evidoval splnenie si povinností u 97 % výrobcov elektriny z OZE a u 99 % výrobcov prostredníctvom KVET.

V roku 2014 sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínanú oznamovaciu povinnosť nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013.

Ak si chceli výrobcovia zelenej elektriny nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu, museli si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Museli do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal.

Taktiež museli každoročne oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Nestačilo tieto údaje oznámiť len jednému, museli tak urobiť aj v prípade regulačného úradu, aj distribučnej spoločnosti.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.