Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa tazba usa spojene staty americke
Foto: ilustračné, Pixabay
26. marca 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Najviac ruskej ropy od vypuknutia vojny na Ukrajine začali dovážať Afrika, India a Turecko

Po strate dlhodobých kľúčových zákazníkov na európskom kontinente a v Spojených štátoch v dôsledku rozpútania vojny na Ukrajine presmerovalo Rusko export svojej ropy do iných oblastí sveta. Vyplýva to z údajov Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) a spoločnosti Statista.

Európska únia počas ostatných dvoch rokov dokázala zredukovať dovoz ruskej ropy o 79 %. Ešte úspešnejšie boli v snahách o „odstrihnutie sa“ od ruskej ropy Spojené štáty a Veľká Británia, ktoré úplne prestali dovážať túto komoditu z Ruska.

Keďže Moskva nechcela prísť o dôležité príjmy financujúce jej ekonomiku aj vojnu na Ukrajine, musela export presmerovať inde, aj keď mnohokrát za nižšie ceny. Napríklad na africkom kontinente stúpol dovoz ruskej ropy až o 300 % a India zvýšila import o 111 %.

Viac ropy z Ruska začalo nakupovať aj Turecko a krajiny Blízkeho východu, kde dovoz v ostatných dvoch rokoch stúpol o 75 %, resp. 50 %. Čína zvýšila import ruskej ropy o 21 %.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.