Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. januára 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najviac elektriny v Nemecku vyrobili vlani obnoviteľné zdroje

Údaje však súčasne ukázali, že Nemecko naďalej zostáva vysoko závislé na hnedom uhlí, ktoré je najšpinavším fosílnym palivom. Hnedé uhlie malo na výrobe elektriny podiel 25,9 %. To bolo o 0,2 percentuálneho bodu viac než predvlani.

„Obnoviteľné zdroje boli po prvýkrát v histórii zdrojom číslo jedna pri výrobe elektriny,“ uviedol inštitút. „V súčasnosti trvalo nahradili hnedé uhlie ako hlavný zdroj elektriny v (nemeckom) elektrickom mixe.“

Podľa ambicióznej nemeckej energetickej politiky známej pod názvom Energiewende chce najväčšia európska ekonomika do roku 2035 vyrábať až 60 % elektriny z OZE. Túto zmenu sprevádza opustenie výroby elektriny z jadra. Všetky jadrové elektrárne v Nemecku majú byť podľa plánu vyradené z prevádzky do roku 2022.

Správa tiež ukázala ohrozenie budúcnosti nemeckých elektrární na plyn. Podiel plynu na výrobe elektriny sa vlani znížil na 9,6 % z 10,7 %. „Elektrárne na plyn sú drahšie a nie je žiadna záruka, že budú v budúcnosti potrebné,“ povedal FT šéf oddelenia európskych analýz konzultačnej firmy Eurasia Group Mujtaba Rahman. Poznamenal, že energetické firmy nemajú záujem stavať plynové elektrárne, aj keď emisný profil plynu je lepší než čierneho a hnedého uhlia.

Podiel výroby elektriny z čierneho uhlia na celkovej výrobe sa znížil na 18 % z 19,2 %. Naďalej ale zostáva významným zdrojom výroby elektriny. „Čierne a hnedé uhlie majú stále veľmi dominantné postavenie na energetickom trhu, pretože sú lacné,“ uviedol Rahman.

Emisie skleníkových plynov v Nemecku vlani klesli na 301 miliónov ton, čo bol najnižší údaj od roku 2009, kedy Nemecko kvôli kríze v eurozóne skĺzlo do recesie. Podľa inštitútu hlavným dôvodom poklesu bola mierna zima, ktorá znížila emisie z vykurovania domácností. Prispelo však k tomu aj zvýšenie podielu výroby elektriny z OZE.

Správa tiež ukázala, že celková spotreba energie v Nemecku sa vlani znížila o takmer 4 %. Nemecká ekonomika by pritom mala za celý vlaňajší rok podľa odhadov vzrásť o 1,2 %. Dôležitú úlohu v tom zohrala teplá zima, inštitút ale upozornil, že nové technológie používané v priemyselnej výrobe v Nemecku sú stále energeticky efektívnejšie. 

Z energie získanej z obnoviteľných zdrojov sa výroba elektriny z vetra podieľala na celkovej výrobe elektriny 8,6 %. Podiel 8 % mala výroba z biomasy a 5,8 % zo slnka. Vodné elektrárne mali na celkovej výrobe podiel 3,4 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.