Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najväčšia solárna elektráreň na svete bude v Abu Dhabi

Krajina s najväčšími zásobami ropy sa  obracia na obnoviteľné zdroje energie. Sídlom prvej veľkej solárnej elektrárne na Blízkom východe sa stane metropola Abu Dhabi. Elektráreň so 768 zrkadlami na ploche 2,5 m2 začne s výrobou prvej elektriny v horizonte dvoch rokov. Výška investícií dosiahne 411 mil. libier, píše Businessweek.

Výrobná kapacita elektrárne „Shams 1” dosiahne 100 MW. Pokryje tak len zlomok energetických potrieb mesta, ktoré sa v roku 2020 odhadujú na 20 GW elektrickej energie. Ako uvádza Businessweek, vládny kabinet preplatí distribútorovi rozdiel medzi cenou elektriny z konvenčných zdrojov a cenou za slnečnú energiu. „Čistá energia” je desaťnásobne drahšia.

Vláda verí v impulz rozvoja alternatívnej energie v regióne. Egypt, Maroko a Alžírsko už solárne elektrárne majú, ale sú kombináciou slnečnej energie a spaľovania zemného plynu. SAE chcú za desať rokov dosiahnuť 7 % produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Spoločnosti Masdar bude patri majoritný 60 % podiel elektrárne. Zvyšných 40 % si rovnakým dielom rozdelia zahraničné firmy Total a Abengoa Solar, informuje The Daily Telegraph.

Masdar pred časom predstavil projekt výstavby prvého ekologického mesta s nulovými emisiami. Nachádzať sa bude v arabskej púšti. Masdar je dcérou investičnej spoločnosti Mubadala.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.