Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
podmorska turbina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podmorská turbína ORPC.
20. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najväčšia podmorská elektráreň v Amerike. Zatiaľ s výkonom 60 kW

V americkom štáte Maine je „najväčšie oceánsko-energetické zariadenie, ktoré kedy bolo inštalované vo vodách USA,“ vyhlásila v stredu spoločnosť ORPC – Ocean Renewable Power Company. Ide o morskú elektráreň, ktorej jedna turbína pod hladinou využíva energiu morského prúdu podobným spôsobom, ako využíva energiu vetra veterná turbína, informuje CNET. V tomto prípade sa využíva prúdenie, ktoré spôsobuje morský príliv a odliv.

Inštalovaný výkon podmorskej turbíny v Maine nie je veľký. Demonštračný projekt dosahuje 60 kW. Do konca roka by sa mali inštalovať ďalšie turbíny tak, aby sa dosiahol spoločný výkon 150 kW. To by podľa Chrisa Sauera, generálneho riaditeľa ORPC, umožnilo zásobovať celoročne elektrickou energiou 75 domácností.

Po sérii testov by sa mohla podmorská elektráreň v Maine pripojiť do komerčnej elektrickej siete do konca roka 2011, informuje AP. Do toho času bude podľa tlačovej agentúry podmorská elektráreň slúžiť na dobíjanie záložného batériového systému miestnej Pobrežnej stráže.

„Experti odhadujú, že Golfský prúd môže v súčasnosti poskytnúť 4 – 10 GW výkonu, teda rovnaké množstvo energie, aké sa vyprodukuje v 4 – 10 jadrových elektrárňach. Ak by sa oceánskym energetickým technológiám podarilo využiť len 1 tisícinu energie Golfského prúdu, mohla by zásobovať elektrinou 7 miliónov domácností a firiem v štáte Florida,“ konštatuje ORPC na svojej firemnej webstránke.

ORPC v súčasnosti realizuje tri podmorské energetické projekty: v Maine, na Floride a Aljaške.

Podmorské elektrárne sa vyvíjajú po celom svete. Energiu morských prúdov bude od budúceho roka využívať i podmorská elektráreň v škótskom Orkney. Investuje sa do nej 2 mil. britských libier z verejných zdrojov, čo je doteraz najvyššia suma, aká sa verejne obstarávala vo Veľkej Británii na jeden projekt v oblasti OZE.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.