Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Najväčšou udalosťou vlaňajška bolo prijatie zákona o podpore OZE
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.euroenergy.cz
20. januára 2019 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najväčšou udalosťou vlaňajška bolo prijatie zákona o podpore OZE, tvrdí VSD

„Po tejto novele dlhodobo volali takmer všetci účastníci trhu s elektrinou. Táto veľká zmena bude mať dopad na tento a ďalšie roky. Rok 2019 bude prevažne prechodným obdobím, počas ktorého sa trh musí pripraviť na zmenené podmienky,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Pre výrobcov poberajúcich podporu je podľa nej zmien minimum, no pribudnú alebo sa zmenia niektoré ich povinnosti. „Čo sa týka povinného výkupu elektriny na straty, prevzatia zodpovednosti za odchýlku a vyplácania doplatku, ostáva všetko v tomto roku po starom. Čo sa však určite očakáva, je určenie nového subjektu, ktorý bude vykupovať vyrobenú elektrinu od začiatku roka 2020,“ dodala Danihelová s tým, že pre rok 2020 bude potrebné uzatvoriť nové zmluvy o výkupe s daným výkupcom. „Taktiež bude potrebné uzatvoriť nové zmluvy o vyplácaní doplatku so zúčtovateľom podpory, ktorým od roku 2020 bude OKTE,“ doplnila.

Podľa novely zákona o podpore OZE sa taktiež mení dátum nahlásenia záujmu využiť podporu výkupom elektriny za cenu vykupovanej elektriny, konkrétne do 31. januára 2019. Túto povinnosť si doteraz plnili výrobcovia k 15. augustu. „Je potrebné si splniť oznamovaciu povinnosť a nahlásiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) uplatnenie podpory vrátane predpokladaného množstva dodanej elektriny na nasledujúci kalendárny rok. Oznámenie sa zároveň považuje za záväzné,“ upozornila Danihelová.

Výrobcovia elektriny, ktorí v súčasnosti nemajú uzatvorenú zmluvu o prístupe do sústavy, tak budú musieť urobiť do konca marca tohto roku. „Tento dátum takisto platí pre úpravu už v súčasnosti platných zmlúv u výrobcov, ktorí takúto zmluvu dnes majú. Naša firma aktívne osloví všetkých výrobcov na jej distribučnom území, aby na túto povinnosť nezabudli,“ uviedla Danihelová.

Dôvody obmedzenia pripájania nových zdrojov do distribučnej sústavy s inštalovaným výkonom nad 10 kilowattov zatiaľ pretrvávajú a platí tak aj v tomto roku až do času, kedy pominú dôvody jeho zavedenia. „V novom roku by však malo prísť aspoň k čiastočnej zmene. Očakáva sa, že Ministerstvo hospodárstva SR najneskôr do konca februára zverejní dostupnú kapacitu pre pripájanie nových zdrojov, na základe čoho začneme opätovne prideľovať kapacitu novým žiadateľom až do výšky naplnenia uvoľnenej kapacity pre našu firmu,“ konštatovala Danihelová.

Nová legislatíva zaviedla aj pojem neoprávnenej dodávky elektriny do sústavy. „Cieľom tejto úpravy je urobiť poriadok vo vzájomných zmluvných vzťahoch a vysporiadať sa aj s mnohými načierno postavenými zdrojmi, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie všetkých užívateľov sústavy. Výrobcovia, ktorí naplnia niektorú z podmienok neoprávnenej dodávky elektriny do sústavy, musia počítať aj s tým, že ich od sústavy odpojíme, bez nároku na náhradu škody,“ uzavrela Danihelová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.