Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najväčšiu českú vodnú elektráreň čaká o pár rokov generálna oprava

Súčasťou projektu by mohla byť aj výmena dvoch Kaplanových turbín za Francisove. ČTK to povedal hovorca pre obnoviteľné zdroje spoločnosti ČEZ Martin Schreier. Orlík je najväčšou vodnou elektrárňou v Česku.

„Popri vodných elektrárňach na Lipne a Hnevkoviciach je Orlík jedným zo zdrojov schopných rýchleho nábehu, ktoré slúžia na takzvané podanie napätia elektrárne Temelín pri prípadnom black-oute,“ uviedol Schreier. Dodal, že celkový výkon vodnej elektrárne Orlík je 364 MW.

Celkový objem nádrže Orlíku je 716 miliónov metrov kubických vody a je to najväčšia zásobáreň vody pre prípad sucha, čo sa prejavilo najmä v suchých rokoch 2003 a 2015. Práve vlani na Orlíku poklesla hladina až o osem metrov oproti normálu.

Hugo Roldán z Povodia Vltavy uviedol, že nie je možné predpovedať, ako dlho bude orlická nádrž slúžiť. Životnosť priehrady nie je vopred obmedzená na určitý počet rokov a závisí skôr na jej údržbe a modernizácií. „Za určitých predpokladov sa úvahy o prevádzke po dobu minimálne ďalších 55 rokov javí optimisticky,“ dodal.

O potrebe generálnej opravy sa hovorí aj v súvislosti s najväčšou hydroelektrárňou na Slovensku. Vodná elektráreň Gabčíkovo je v prevádzke od roku 1992, od marca tohto roka ju prevádzkuje Vodohospodárska výstavba. Začiatkom budúceho roka by mohlo byť vyhlásené verejné obstarávanie. Štátny podnik v súčasnosti finalizuje súťažné podklady.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.